atriplex

Marii bolela/y prsa/y?

Jak je to správně?

Nejlepší odpověď
Pájo

Marii bolela prsa.

Další odpovědi
quentos

i ona varianta s ypsilony je správně, ale je spíše odborná („prs“ je odborný výraz pro ňadro). Takže v běžné řeči se vskutku dává přednost variantě s -a.

mosoj

Ten prsa ?

http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/prs

Já bych halt napsal bolely mléčné žlázy a fertich.

bolak

Jestli máš na mysli Panenku Marii tak na ní se teda ten Hospodin ani pěkně vyřádil.

WeeBear

Spisovně (co vím já) se užívá pro obě prsa prostě výraz ‚prsa‘
Tudíž Marii bolela prsa.

Bolely prsy, tomu bych snad ani nerozumněla,..

anonym

Marii bolela ňadra.

Kerberus

Doplňuji odpověď.

Prsa – 1. přední část hrudníku, hruď
2. (ženské) prsy, poprsí, ňadra

Prsy – ústrojí na hrudníku žen obsahující mléčnou žlázu, ňadro. – mít dítě u prsu.

Ty prsy – mn. č. od prs.
Ta prsa – podst. jméno pomnožné.

Jinak jde o synonyma. Nejde tudiž o odborné pojmenování, ale o užití v kontextu. Např. vyhrál o prsa, bít se v prsa.

Tvar souvisí s historickou češtinou, kdy tvar prs měl tzv. duálové číslo, ale i množné. Oba tvary se i v současné češtině zachovaly – prsy x prsa. Tvar prsa svědčí o tom, že jde o párový orgán.

Stejně na nohách či na nohou – rozlišuje párový orgán nebo např. nohy u stolu.

Kerberus

Ještě doplňuji, že duál se užíval u všecho, co znamenalo dvojici. Třeba dvě dívky, dva chlapci. Duálový tvar zůstal dnes jen u párových orgánů – ruce, nohy atd.

Proto jeden prs – dva prsy nebo dvě prsa (vystižení toho, že jsou nejen dva, ale v páru).