7dave1

Manželka se po rozvodu nechce vystěhovat z mého RD.můžu jí účtovat energie +nájem

jak postupovat,musím jí zajistit náhradní bydlení,

Nejlepší odpověď
Sůwa

Pokud je RD v tvém výhradním vlastnictví a bylo mezi vámi uzavřeno majetkové vypořádání, je bývalá manželka pro tebe cizí člověk a musel bys s ní sjednat nájemní smlouvu včetně úhrad za nájemné, energie a další poplatky. Pokud na to nepřistoupí, budeš muset požádat o soudní vystěhování bez náhrady.

Další odpovědi
anonym

Dobrý den.
Rozdělení SJM jste museli s bývalou manželkou řešit v souvislosti s rozvodem. Vypořádání SJM musí být provedeno do 3 let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Po této době se nevypořádaný majetek stává majetkem podílovým.
Pokud je RD Váš (ať již z titulu vypořádání SJM nebo vlastnictvím RD před uzavřením manželství, či jeho zděděním během trvání manželství do svého výlučného vlastnictví), obývá Vaše bývalá manželka tento RD neoprávněně.
Záleží na Vašich vzájemných vztazích, zda se chcete domluvit na nájmu, nebo chcete bývalou manželku nechat soudně vystěhovat.
Náhradní bydlení jí nemáte proč zajišťovat, to si musí zajistit ona sama. Nemá statut „řádného nájemníka“.
Na nájemné a krytí přiměřené části nákladů na energie, vodu a pod. samozřejmě máte plné právo. Pokud chce ve Vašem domě exmanželka bydlet, a nechce se vystěhovat, musí Vám nájemné hradit.
V případě, že toto odmítne, jedná se o nedovolené obohacování se na Váš úkor a tím se dostává do rozporu se zákonem.
Nedojdete-li k dohodě, obraťte se na soud. V tomto případě je právo na Vaší straně.