Fred

Mame pravo sifrovat?

Zajimalo by me jak je to vlastne s nasimi moznostmi sifrovat si treba svou komunikaci. Existuje nejaky zakon, ktery to omezuje? Muzeme pouzivat sifrovaci system, ktery je nerozlustitelny?

Nejlepší odpověď
PostApMan

Nebudu zde vypisovat zákony ustavení apod. Odpovím jednoduše, ano můžeme, i když se to nezdá tak v této zemi je povoleno mít soukromí a chránit si jej, takže jsem žádný zákon zakazující si něco šifrovat/chránit nenašel. Ale stejně jak si my „obyčejní lidé“ můžeme své soukromí šifrovat a jinak chránit,tak některé státní instituce mají právo nás o soukromí (za určitých okolností) obrat.

Další odpovědi
led

Šifrovať svoju komunikáciu a dokumenty máte právo. Ale, VY MÁTE NEROZLÚŠTITEĽNÚ ŠIFRU? Doteraz každá šifra vytvorená človekom je rozlúštitelná. potvrdí vám to každý hacker

Miroslavst

Myslím, že nerozluštitelná šifra existuje, nesmíte však prozradit klíč.
Stačí, když se domluvíme na nějaké knize a v té na nějakém písmenu. Pak už stačí psát jen čísla stran. Nikdo neví co je na jaké straně za písmeno. A pozor nejlépe pokud se písmena opakují. Třeba 2, 120, 160 je písmeno A a hotovo. Jednou použiji číslo 2 a v jiném slově třeba 120.

Bumerang

To byste se ale pane „Miroslavst“ docela divil. Nikdo nemůže zaručit, že daný výtisk knihy nebyl „kompromitován“ a že v ní byly všechny znaky zaindexovány a vloženy do příslušné databáze. Poté by se již jednalo o prolamování „šifry s užitím polí“ (nevzpomínám si na odborný název). Dále byste nesměl používat stejná slova, charakteristické stylistické prvky a spousty dalších věcí. A jako pojistka proti „nerozluštitel­nosti“ je „Bergofského princip“.

Fred

to led: pokud potvrdi, pak o kryptologii nic moc nevi. btw cinnost hackera je od kryptoanalytiku odlisna, trebaze na sifrovani narazi casto a nekdy muze byt cilem prave prolomeni sifry.
Nerozlustitelna sifra byla vytvorena uz davno, problem spociva v distribuci klicu. Klic totiz musi byt stejne dlouhy jako otevreny text (a nesmi se opakovat, musi byt nahodny…). Klic si strany museji samozrejme predat bezpecnou cestou. Z toho jsou (myslim) znat komplikace a neprakticnost takove sifry.

p.s. jestli si to tu budete cist a premyslet, zda nejak zareagujete, radsi zareagujte. zajimalo by me, jestli do tech diskuzi vubec nekdo leze… 🙂

Miroslavst

Do diskuzí koukám-lezu, ale pokud mě to zajímá, musím si to hlídat, protože to nijak neupozorní, že je zde odpověď.
Co se týče šifry, myslím, že nerozluštitelná šifra existuje. Nesmí se však prozradit klíč.

Fred

Bumerang to popsal celkem pekne. Jinak to, co jste popsal, je celkem snadno rozlustitelne. Jedna se vlastne o homofonni substituci, kterou lze snadno vyresit. Neni ani treba mit k dispozici prislunou knihu.