Máme mezi námi mnoho přátel Slováků, rozumíte jim ?

http://zena.cen­trum.cz/volny-cas/grafika/2014/04/3­0/test-nezapomneli-jste-slovenstinu-vyzkousejte-se/#utm_source=cen­trumHP&utm_me­dium=dynamicle­adbox&utm_cam­paign=A&utm_ter­m=position-24

Můj výsledek : http://2i.cz/982d7a50­83

Nejlepší odpověď
led

ďakujem za test, porozumela som tým výrazom a overila si, že okrem slovenčiny ovládam aj češtinu :D

Dochy, tí spolucestujúci nerozprávali slovensky, ale „hutorili vyhodňarsky“:
"Jedem vychodniarsky vtip:
Dvojo ožarte sebe zastavili taxika…
Taxikar zbačil, že su pijane, ta len zapnul motor, vypnul ho a povedzel:

  • Už sme tu.

Ta mu dali peneži, jeden podzekoval, ale druhy mu taku prij.bal na pysky, že až. Taxikar dumal, že sebe všimnul, že še s motorom vobec nepohnul z miesta,ta še ho pytal:

  • Ta to zaco to bulo?

A vun mu hutori:

  • Nabuduce sebe kontroluj rychlosc huju, šak si nas mohol zabic"

Další odpovědi
Emefej

Jednoduché. Nevěděl jsem pouze budzogáň, tam jsem musel tipovat a trefil jsem se. Takže bez chyby.

anonym

Jsem starší generace, takže vojna se Slovákama, slovenské televizní pořady, hlasatelé Televizních novin a dva hlasatelé (Slovák a Čech) na sportovních utkáních, takže slovenština mi nedělá potíže.I když třeba některému slovu nerozumím, tak ale v kontextu větu či v následující věte pochopím o čem je řeč.
I dneska, pokud se mi nelíbí na TV některý pořad, tak přepínám na slovenskou televizi a sleduju jejich pořady či filmy.
Doplňuji:
Zapomněl jsem dodat, že sleduju televizi Šlágr a líbí se mi některé slovenské kapely (duo Jamaha, Progres, atd.vyjmenovat všechny by zabralo hodně místa).A i když znám písničky v české verzi, tak některé slovenské verze jsou textově hezčí než české.

Bad Wolf

Slovenštině rozumím jak v psané, tak v mluvené formě – jako ne naprosto dokonale, ale rozumím. Stává se mi, že nerozumím určitým slovům, ale větám už rozumím lépe. Sama neumím slovensky psát ani mluvit, ale knížku si přečtu a filmu také porozumím.

Děda Louda

Mám stejný výsledek testíku.

redy

Gratulujeme! Jako bychom se se Slovenskem rozdělili teprve včera, vaše slovenština je perfektní.
No, něco sem střelila od boku 🙂

anonym

14 z 15…
Nevedel som, čo je rajnica…
Ale – všiml sis otázky 7.? – „Když … obědná“…
Ten editor sice píše test zo slovenčiny, ale sám neumí ani česky…
;-D

Dochy

12/15
Většinou také nemám problémy. Jen jednou jsem jel vlakem s nějakými dělníky z východního Slovenska a ta jejich slovenština mně dala co proto. Většinu času jsem se nechytal.

iceT

Perfektní,15\15,ale mě slovenština nikdy problémy nedělala,tedy alespoń čtení.Psaný projev by byl horší přiznám se.Akurát jsem nevěděla budzogáň,to jsem opravdu hádala.

Drap

3, palouk a kyj jsem nějak nezvládl
Doplňuji:
Mělo být 13

Lamalam

14/15, nevěděla jse tu poslední otázku. Výraz budzogáň jsem v životě neslyšela.

Kelt

Třináct bodů, perfektní výsledek, nevěděl jsem ozaj a čistinka, ale že mám za manželku Slovenku tak to není OK.

Dochy

led: Dobrý, ale dal jsem to 😉
I když něco jen z kontextu a něco možná jen proto, že je to napsaný 😉

arygnoc

a viete, čo to je:

atrament
bábka
bielizeň
bodkočiarka
bútľavý
čipka
členok
ďumbier
egreš
fašiangy
guľka
hlúb
homár
hydina
chyžná
inoväť
kaukliar
klamár
kostka
kôstka
krívanie
lopár
morka
nezvyčajný
okruhliak
orgován
ošiaľ
paholok
peľ
piepor
ploštica
pľuzgier
poľadovica
poľnohospodárstvo
preháňadlo
pŕhľava
púpava
rezance
rúž
skorocel
skrutkovnica
sláčik
slučka
sľuda
smäd
smieť
stolár
škovránok
štrkáč
tanierik
tlačiar
triezvosť
tŕstie
uškatec
vokáň
zastaváreň

bociana, kapustu/kel, zemiak a podobné som vynechal.
drevokocúra ani nespomínam.

;)

anonym

A co to je flundra?

arygnoc

neexistuje.

ale zato:

fľandra -y -dier ž. hrub. ľahká žena, pobehlica (obyčajne v nadávke)

arygnoc

tak beriem späť, existuje:

flundra
● (čechizmus) fľandra.

zaujímavé, že je to považované za bohemizmus.

http://co-to-je.sk/vys.php?vol­ba=1&book=0&vy­pis=off&q=flun­dra&pag=0&pama=0&pa­mi=0&mem=1

iceT

atrament inkoust
bábka panenka(bábika,lou­tka
bielizeň prádlo,povlečení
bodkočiarka tečkačárka 🙂
bútľavý nevím
čipka krajka
členok krajka
ďumbier anýz
egreš angrešt
fašiangy slavnosti nebo něco podobného
guľka kulička
hlúb nevím
homár humr?
hydina drůbež
chyžná chůva nebo pokojská
inoväť jinovatka
kaukliar nevím
klamár lhář
kostka nevím
kôstka nevím
krívanie kulhání
lopár nevím
morka krocan
nezvyčajný neobyčejný
okruhliak něco oblého?
orgován šeřík
ošiaľ klam,mámení,vidina
paholok pacholek
peľ pyl
piepor pepř
ploštica hmyz?
pľuzgier puchýř
poľadovica náledí
poľnohospodárstvo to je snad jasné
preháňadlo projímadlo
pŕhľava kopřiva
púpava nějaká květina
rezance nudle
rúž rtěnka
skorocel nevím
skrutkovnica šroubovice
sláčik už nevím
slučka smyčka
sľuda slída?
smäd žízeň
smieť nevím
stolár stolař?
škovránok skřivan
štrkáč chřestýš
tanierik taléřek
tlačiar tiskař
triezvosť střízlivost
tŕstie zbytky po obilí při sečení
uškatec nevím
vokáň interpunční znaménko nad slovenským o,obrácený háček
zastaváreň zastavárna

arygnoc

atrament inkoust
bábka loutka
bielizeň spodní prádlo, kalhotky, trenky, …
bodkočiarka středník
bútľavý vykotlaný
čipka krajka
členok kotník
ďumbier zázvor
egreš angrešt
fašiangy masopust
guľka kulička
hlúb košťál
homár humr
hydina drůbež
chyžná pokojská
inoväť jinovatka
kaukliar kejklíř
klamár lhář
kôstka pecka (plodu ovoce))
krívanie kulhání
lopár prkýnko (kuchynské))
morka krocan
nezvyčajný neobyčejný
okruhliak oblázek
orgován šeřík
ošiaľ mámení
paholok pacholek
peľ pyl
piepor pepř
ploštica štěnice
pľuzgier puchýř
poľadovica náledí
poľnohospodárstvo zemědělství
preháňadlo projímadlo
pŕhľava kopřiva
púpava pampeliška
rezance nudle
rúž rtěnka
skorocel jitrocel
skrutkovnica šroubovice
sláčik smyčec
slučka smyčka
sľuda slída
smäd žízeň
smieť moct
stolár truhlář
škovránok skřivan
štrkáč chřestýš
tanierik talířek
tlačiar tiskař
triezvosť střízlivost
tŕstie rákosí
uškatec lachtan
vokáň interpunční stříška – znaménko nad slovenským o, obrácený háček
zastaváreň zastavárna

skoro ok.

;)

redy

tak to je síla, ani ň 🙂

anonym

Tak 60% bych věděl, ale když mně ty ostatní řekneš ve větě, tak z té věty to pochopím a hned budu vědět o čem je řeč.