Máme chalupu-SJM,jejíž vnitřní vybavení zakoupila firma s.r.o,která je v likvidaci.Jak to bude při vyrovnání po rozvodu

Odpovědi
standa

Pokud otázka míří k tomu, že zmiňovaná firma dosud nezaplatila (a možná ani nikdy nezaplatí) kupní cenu prodaného vybavení a jak tuto pohledávku zahrnout do vypořádání SJM…, tak to bych měl toto doporučení:

1. pokud je ještě určitá šance, že firma v likvidaci bude mít nějaké prostředky na uspokojení vaší pohledávky, tak se této pohledávce věnujte v Dohodě o vypořádání SJM
(a dále viz bod 3.)

2. pokud je tato šance na vymožení nějakých peněz téměř nulová, tak už to dál neřešte…, bude to pro vás levnější

3. Součátí Dohody o vypořádání SJM by mělo být ujednání, že jeden z manželů tuto pohledávku odkoupí za 50% nominální nebo i nižší ceny. Vypořádání koupě této pohledávky pak bude započteno do celkového vypořádání SJM a tím by mělo být SJM vyřízené.

4. Jeden z exmanželů, který odkoupil tuto pohledávku již pak bude vystupovat samostatně při vymáhání úhrady vůči firmě v likvidaci. A výsledkem jeho ´vymáhání´ může být, že získá celou pohledávku, o kterou se pak již z druhým z exmanželů nemusí dělit a nebo nezíská nic.

Proto je důležité při oceňování této pohledávky odhadnout míru rizika případného nezaplacení…

Jambalaya

No, já bych tomu spíš rozumněla tak, že veškeré vybavení chalupy má s.r.o. ve svém majetku či nákladech. Ale protože žádné věci ve vaší soukromé chalupě s.r.o. oficiálně vlastnit nemůže, budou se věci tvářit, jakože jste je zaplatili, a tím pádem budou klasické SJM