avatar49

Mám žlučníkový kámen.Je nutné jej operativně odstranit?

Nejlepší odpověď
anonym

Odstranit lze i neinvazivní metodou, od toho jsou lékaři aby vám poradili.

Další odpovědi
jmhad

Ne,pokud to není obr,rozdrobí ho bezbolestně ultrazvukem.

hanulka11

nejlíp vám odpoví lékař, jaký druh odstanění je pro vás vhodný
Doplňuji:
oprava – odstranění

pusinka50

Něco jsem ti tu vytáhla z netu:
Žlučové kameny, které se nijak neprojevují, lékaři většinou pouze sledují. U pacientů s obtížemi, opakovanými kolikami většinou odstraňují žlučník chirurgicky. V dnešní době se operace provádí téměř vždy laparoskopicky.

Některé komplikace žlučových kamenů jsou velmi závažné:

  • Zánět žlučníku, který může probíhat akutně nebo chronicky. V případě akutního zánětu se jedná o náhlou příhodu břišní, která vyžaduje okamžitou léčbu.
  • Žloutenka z uzávěru žlučových cest. Může být komplikována infekcí žlučových cest s bolestmi, horečkou a třesavkou, kdy je žluč infikována střevními mikroorganismy. Může probíhat velmi těžce a vést až k sepsi a šoku se smrtelným zakončením.
  • Zánět a poškození slinivky z uzávěru jejího vývodu žlučovým kamenem.
  • Objemný žlučový kámen a chronická cholecystitida může vést ke vzniku maligního nádoru žlučníku. Jedná se o velmi agresivní nádor, rychle se šířící a metastazující, který je navíc často pozdě diagnostikován.

Takže se raději poraď s lékařem, ten bude vědět nejlíp, jestli to řešit.
Mimochodem, operace bude zcela jistě laparoskopická, malé 3 dírky v břiše, ani nebudou vidět jizvy a dobře se to hojí.