marcelkacz

Mám vypočítat proud, vím napětí a výkon. Jaký je vzorec?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

je to stejnosměrný proud, střídavý proud jednofázový nebo třífázový ?

On je sice vzorec jeden, ale pro každý případ se musí upravit

U strejnosměrného se vychází ze vzorce P=U*I a jen se vyjádří neznámá I (osamostatní se) a vznikne I= P/U

u střídavého proudu jednofázového tam je navíc kosinus fi P= UIcos fi
a u trojfázového je tam odmocnina ze tří, což je přibližně 1,7
P=1,7UI*cos fi

U trojfázového výkonu se udává sdružené napětí 400 V a ne 230 jako u jednofázového

U stejnosměrného může být napětí od 1,5 do 120 V

Kolega dr. Axl mě možná upřesní, protože pracoval na energetice jako projektant sice na vysokém napětí ale toto by měl vysypat z rukávu jaké jsou stejnosměrné soustavy napětí.