gigi95

Mám to dobře?

Madonna
Madonna is an American singer, actress and fashion designer. She sold about 200 millions albums and she became the most successful singer in the world. Her first song Everybody was hit of discotheques and in 1982 she sign the agreement with company Warner Bros. In 1984 she bring out the successful album Like a Virgin and then Like a Prayer, Music,…
A lot of peple say that Madonna is a bad actress, she was even announce as the worst actress of 20th, but there is one exception: in role Evita she got an award Gold Globus.
Now she writes books, adopts children and help children, who has Aids

Nejlepší odpověď
quentos

v zásadě ano. Pár drobností:

200 MILLION (ne „millions“ – obvykle netvoří plurál)

… Everybody was A hit of dscostheques (chybí neurčitý člen)

… in 1984 she BROUGHT out (patří sem minulý čas); ještě lépe však she RELEASED the successful album…

… FOR THE ROLE (ne „in“) … she got THE GOLD GLOBE AWARD (určitý člen a tento slovosled; tomu ocenění se říká Gold Globe, ne Globus).

… she HELPS (chybí -s) children that HAVE Aids („has“ jen v 3. os. JEDNOTNÉHO Č.)
Doplňuji:
omluva za překlep ve slově „discotheques“ … stačilo napsat jednoduše „discos“, pak by k němu nebylo došlo ;{))>

fofbal

Sestavené docela ano. Pravopisně – za 3 protože těch menších chyb tam bylo více.Jinak dobré ja říkají ve Star dance ale život je samé učení a Angličané by Vám rozuměli.