NeedHelp:(

Mám strach z chození k tabuli. Jak se ho zbavit?

Několik dní v 9. třídě jsem se začal velmi bát chození o matematice k tabuli, nevím proč, nevíte, jak se toho zbavit? Celkem dost mě to trápí…

Odpovědi
yuko

Pokud s tím nemáš problém v jiných předmětech, pak jsou asi 2 důvody, proč se bojíš. Matematika Ti nejde – třeba se ji doučit a nebo Ti vadí vyučující, snaž se s ním – s ní vycházet přátelsky. Neboj se mu se svým problémem svěřit. Třeba si Tě pozve na doučování, uvidí snahu a vše se rázem změní.

led

Nechoď k tabuli, predstav si, že vychádzaš na „dosky, čo znamenajú svet“, kde dokážeš nevedomým masám vysvetliť tajomstvá matematiky. Stačí sa postaviť pred tabuľu a spustiť. Podmienkou je znalosť toho, o čom ideš prednášať a maľovať na tabuľu.
Strach pred tabuľou je už viac rokov než tabuľa bola vynájdená. Vychádza to zo samotnej podstaty strachu a neistoty prejaviť svoju znalosť, ak nie sme presvedčení že daný problém, tému naozaj ovládame. Poznám to z oboch strán.
Ale ako žiaci neznedníci sme vedeli že ak použijeme princíp Komenského Škola hrou, môže sa nám to občas prepiecť. Tak sme ovládanú látku recitovali ako básničku, čítali z ťaháku na tabuli, pod nohami, ba dokoca občas sme sa to aj naučili. Prestali sme sa na tabuľu dívať ako na strašidlo, ale na nej ako na filmovom plátne sme si vizuálne predstavovali napísanú odpoveď. Potom to stačilo len reprodukovať. A tie ´dosky pred tabuľou, čo znamenajú svet´, keď priniesli slávu iným, tak môžu aj nám.
Ako kantorke sa mi potom žiacké skúsenosti zišli. Dobrovoľne priznám, na prvú hodinu som bola rozklepaná ako premiantka, ktorá bola miesto učenia na prvom rande a učiť sa akosi nebol čas…

hanny 2

Zkoušej si to doma chodit k nějaké pomyslné tabuli a hlavně tu matematiku musíš umět! Pak by to neměl být problém.

Lurius

Dokud nezjistíš důvod, tak ti nikdo nepomůže, strach vzniká z nějaké pochybnosti, najdi důvod a budeš mít napůl vyhráno.