Avatar uživatele
milan1737

Mám správně vypočítaný průměr na dovolenou? Můj hrubý plat činí 40 tis. měsíčně, nepobírám žádné odměny ani 13. plat.

V únoru jsem měl celý měsíc dovolenou a můj hrubý plat byl o 2500 nižší než v jiných měsících. Je to možné ? Není někde chyba?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4044 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Chyba je v tristním omylu, – za únor nebyl žádný hrubý plat, ale řádná dovolená dle denního průměru x příslušný počet čerpaných dnů.
Otázka se zde řešila opakovaně, z odpovědí je jasné, že se dovolená počítá z posledního čtvrtletí, z něhož vyjde průměr na 1 den dovolené. Dovolená se vybírá po dnech, takže se liší od paušálu měsíčního platu. Únor má 28 kalendářních dnů, takže logicky je kratší, než průměrný měsíc, což je 365/12= 30,416, za 4.Q 2012, pak 92/3= 30,66. – viz odkazy n íže:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vypocet-prumeru-na-dovolenou
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-si-vypocitam-kolik-penez-mam-dostat-vyplacenych-za-dovolenou-kdyz-mam-ukonceny-pracovni-pomer-k-30-11
P.S. Uváděný plat předpokládá určitou kvalifikaci, k níž patří i základní povědomí o vlastních zaměstaneckých právech, alespoň obyčejné selské počty a v neposlední řadě respektování pravidel této poradny, k nimž ses zavázal samotnou registrací. (Je tam i zapovězeno opakování otázek, coby závadný příspěvek, což je považováno za podvádění v bodování).
Doplňuji:
Na výplatní pásce je vždy aktuální sazba průměru na den dovolené, počet čerpaných dnů a příslušná celková částka proplacené dovolené + ostatní relevantní údaje.
Stačí si je přečíst a nepanikařit.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vypocet-dovolene

Upravil/a: anonym

3 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, anonym, www Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Odpoveď byla označena jako užitečná

V době čerpání dovolené není nárok na mzdu (plat jen u státních zaměstnanců), nýbrž na náhradu mzdy za dovolenou ve výši průměrného výdělku.

Rozhodným obdobím pro stanovení průměrného výdělku je předchozí kalendářní čtvrtletí (říjen až prosinec 2012).

Průměr pro dovolenou máte na výplatní pásce, únor měl 20 pracovních dnů.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?milan1737 Nahlásit


Avatar uživatele
Jikra

Chyba je v tom že únor má jen 28 dní. Tedy i méně šichet. Konečně na výplatní listině by si měl mít průměr na dovolenou uvedený.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Conchus

Při těch příjmech by sis to měl umět spočítat sám.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

ad Jikra, výplatní listinu zaměstnanec neobdrží a navíc obsahuje jen jména a celkovou částku k výplatě, případně rubriku na podpis.
Má ji toliko mzdová účetní, potažmo pokladní při výplatě v hotovosti.
Bývalý směnový mistr obvykle zná zásadní rozdíl mezi těmito odlišnými pojmy.

před 4043 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Myslím, že šlo o překlep, Jikra zřejmě mínil výplatní pásku.
(Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci mzdu vyúčtovat.)

před 2709 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek