Avatar uživatele
Registrovaný

Mám smlouvu na neurčito. Změnou prac. míst jsem dostal výpověď k 31. 1. 2016. Co bude, pokud se nevyléčím do 31. 1.?

Po dlouhé době jsem u firmy přešel až do starobního důchodu a pobíral jsem plat a důchod. Bohužel na první letošní směně jsem uklouzl a zranil jsem si koleno a marodím. Nemoc byla ohodnocena jako pracovní úraz. Co bude pokud se nevyléčím do 31.1.2016.Skončím a již nebudou vypláceny nemocenské dávky ? Nebo to bude jinak.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Jestli jste od zaměstnavatele obdržel výpověď před začátkem nemoci,
a bude-li nemoc trvat i poslední den výpovědní doby (31. ledna), zastaví
se 31. ledna běh výpovědní doby a zaměstnání skončí až odpracováním
zbytku výpovědní doby po skončení nemoci.
[Zákoník práce, § 53, odst. 1 písm. a a § 53, odst. 2:
http://www.zakonyprolidi.cz/… ]


Podpůrčí doba pro výplatu nemocenského je u důchodců kratší, činí maximálně
70 kalendářních dnů v roce. Skončí-li zaměstnání poživatele starobního důchodu
v době nemoci, skončí spolu s ním i výplata nemocenského.
[Zákon č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, § 28:
http://www.zakonyprolidi.cz/… ]
____

Léčit se samozřejmě můžete dál, léčbu bude hradit zdravotní pojišťovna.
Pokud byste někde musel něco platit, např. doplatky za léky, jízdné za cesty
na kontroly u lékaře či rehabilitace, vyžadujte a dobře uchovejte stvrzenky.

Po skončení léčby budete mít nárok na odškodnění od zaměstnavatele,
u něhož se Vám úraz stal. Půjde o plnění z povinného úrazového pojištění
zaměstnavatele. S pojišťovnou by za Vás vše měl vyřídit zaměstnavatel.

[Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.]

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

...mám za to,že důchodci měli omezenou neschopenku na tři měsíce (toto vím od jednoho důchodce,co letos > loni,marodil),ale nevim,jak je to u pracovního úrazu


Avatar uživatele
Bronzový

I pokud byste nedostal nemocenské dávky po 31.lednu -zůstal byste bez prostředků? Počítám jako prdůch ne.
Osobně bych každému pracujícímu důchodci = prdůch, zastavil výpaltu důchodu až do doby kdy skutečně nastoupí do starobního důchodu!!Buďto důchod nebo mzda za práci,jedno nebo druhé!!
Ps pkd jsem se Vás tímto dotknul,ale téměř všichni důchodci co znám a vím že by potřebovali přivýdělek totiž pracovat nemohou ,a z těch co pracují a přivydělávají si jsou všichni na tom lépe než hodně pracujících!!!


Avatar uživatele
Zlatý

Nemocenské dávky by měly být vypláceny až do konce pracovní neschopnosti. Bez ohledu na datum 31,1,2016

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Drapova odpověď platí pro běžné zaměstnance.

Netýká se poživatelů starobního důchodu a poživatelů ID III. stupně. U obou činí podpůrčí doba 70 kalendářních dnů a/nebo výplata nemocenského končí spolu se zaměstnáním.

Pokud zaměstnání i nemoc trvá, skončí výplata nemocenského 70. kalendářní den. Nemoc může pokračovat dále bez výplaty nemocenského.

Skončí-li zaměstnání, skončí výplata nemocenského
i v případě, že 70 kalendářních dnů ještě neuplynulo.

Avatar uživatele
Bronzový

Mc Merkurion

... těch 70 dní je celá nemocenská,nebo až po těch 14 dnech od zaměstnavatele? jen tak pro zajímavost...

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Až po těch 14 dnech od zaměstnavatele.

V době, kdy zaměstnavatel platil náhradu mzdy v prvních 21 dnech, činila podpůrčí doba pro nemocenské od OSSZ 63 dny.

Dohromady je to ± čtvrt roku, jak uvádíte ve své odpovědi.

Avatar uživatele
Bronzový

Mc Merkurion

díky,to mě právě neštymovalo...

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2416
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.