Mám si pořídit bleskosvod?

V červeci byli velké bouřky. Když to uhodilo do nějakého domu v Litomyšli, otec slyšel že měl bleskosvod. Mám si ho tedy pořídit?
Doplňuji:
Ten dům začal hořet, a měl prý bleskosvod, tak nevím :(

Nejlepší odpověď
tom004

Už kvůli pojišťovně ano.A pokud je RD novostavba,tam to ukládají stavební normy.
Doplňuji:
Pro >mosoj<.Nejdříve citace vyhlášky.

Povinnost instalovat kompletní ochranu před bleskem řeší § 36 odst. (1) písm. a) a odst. (2) vyhl. č. 268/2009 Sb. – vyhlášky o technických požadavcích na stavby, kde se říká:
§ 36 Ochrana před bleskem
(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit:

  1. ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat,

(2) Pro stavby uvedené v odstavci 1 musí být proveden výpočet řízení rizika podle normových hodnot k výběru nejvhodnějších ochranných opatření stavby.

Z toho vyplývá,že povinnost tady je.Problém je ale v tom,že nikde není specifikováno,co je „stavba pro bydlení“.Tato „díra“ ve vyhlášce,tedy dává možnost výběru,chci nebo nechci,mít dům chráněn hromosvodem (bleskosvodem). Co se týká likvidace případné škodní události,způsobené úderem blesku neznám pojišťovnu,která by případnou náhradu škody,kvůli nefunkčnímu,nebo chybějícímu hromosvodu,provedla v plné výši.
Pokud pojistná smlouva obsahuje i takovou ochranu,potom je povinnost mít takto chráněn objekt zcela jasná.

Další odpovědi
Alesh

Pokud nebydlíte někde úplně v dolíku, kde jsou v okolí samé vyšší objekty, pak bych do toho určitě šel. Už pro ten klid duše, že se jedno z rizik eliminovalo na minimum.

Drap

Pokud byl bleskosvod v pořádku a funkční, tak by hožet zařát nemělo. Určitě ne od hromosvodu.

lexx

Někdy stačí řádně uzemnit vnější TV anténu ale lépe samostatný blesko-hromosvod postavený odbornou firmou a s dokladem. Je to důležité i pro pojišťovnu.

mosoj

Není pravda, že pro rodinný!! domek je hromosvod povinný !! Je to na zvážení rizika vlastníka objektu nebo investora. Taktéž není pravda, že pojišťovna při úderu bleskem neplní. Ověřte si výluky z pojištění ve své smlouvě s pojišťovnou než sem něco napíšete !
Spíš ve smlouvě nemusí být vůbec úder blesku uveden !! Pak samozřejmě neplní. Pokud tam ale úder blesku uveden je , pojišťovna plní bez krácení.
Ono zase těch případů zapálení bleskem tolik není aby to pojišťovnu zruinovalo.
Je dobré ale hromosvod mít. To řidiči ji ruinují daleko více.