štamgast

Mám právo si stěžovat?!

Již je to snad týden a něco co u nás započalo bourání starého železničního mostu a následná výstavba nového mostu. Problém je, že most je ze železa a tak se musí bourat postupně a to je onen problém. Nevím proč, ale dělníci snad pracují 24h v kuse! Celou noc neustále bouchají do plechu a já nemůžu spát nebo mě to probouzí. Podle mě by měli přestat dělat ve 22h protože začíná noční klid, jenže nepřestávají. A mně dochází trpělivost, takže se ptám, mám právo si stěžovat na rušení nočního klidu nebo to má nejmenovaná stavební společnost povoleno dělat takový hluk?

Nejlepší odpověď
jmhad

Já bych si opět dovolil některé názory upřesnit ve smyslu zákona.

Noční klid – žádný zákon u nás /v naší demokracii/ nenařizuje dodržování nočního klidu.

Pouze zákon 258/2000 o ochraně veřejného zdraví DOPORUČUJE ,aby v době od 22 do 6 byl omezen hluk,vibrace apod.Současně stanovuje normy hluku a pověřuje dohledem a kontrolou hygienu.Ta kontrola je zpravidla na podnět.
Ve stanovení této doby se vychází z dřívějších zvyklostí, kdy byla povinnost pracovat a bylo žádoucí,aby pracovník byl při zahájení směny odpočatý./Tak je definováno v komentáři/.

Stanovení doby nočního klidu a rozsahu různých produkcí si má stanovit každá obec sama podle vlastního uvážení.Takovou možnost sice má,ale je tu určitý konflikt s omezováním podnikání a musí mít lékárnické váhy,aby se nedostala do rozporu či píše aby si nerozházela místní podnikatele,kteří jsou třeba v zastupitelstvu či nějak sponzorují.Proto řada obcí dělá mrtvého brouka a takovou vyhlášku vůbec nemá.

Takže – jedině požádat hygienu o měření a o opatření.

Další odpovědi
anonym

Obecní vyhlášky vesměs vymezují jako „noční klid“ dobu od 22,00 do 6,00 hodin. V tu dobu by neměl být provozován žádný hluk, který by rušil občany.
Firma budující most ale může mít výjimku. Chce to zajít na úřad a zeptat se. V případě, že někdo výjimku udělil, stěžovat si na tuto osobu nebo instituci. V případě, že tomu tak není, podat na stavební firmu stížnost přímo na obecním úřadě.

Sůwa

Podle toho postupného bourání to vypadá na noční druhou směnu. Ve dne pracovníci firmy železné části demontují a v noci nastupuje likvidační četa někdy tmavší pleti, která železo likviduje bez nároku na mzdu. To se holt bez hluku taky neobejde, ale stížnosti nic moc platné asi nebudou. Někteří spoluobčané dokáží vyvinout neobyčejné úsilí, když se jedná o zdánlivě bezpracný zisk a firma zas ušetří na nákladech, tak to mlčky toleruje.

hanny 2

V Brně,když probíhala rekonstrukce na jedné hlavní třídě,tak přes den nic moc nedělali /bylo horko/ a v noci to chtěli dohánět.Také "doháněli"obyvatele k šílenství.Jedna moje klientka,která tam bydlela,si šla rovnou stěžovat za stavbyvedoucím a ejhle,najednou byl v noci klid!Oni totiž zkouší,co lidi vydrží!Není žalobce – není soudce!Takže si klidně stěžujte!

mojitek

Kdepak,od 22h nesmí být hluk.Vždyť ani sanitky nesmí houkat pokud to není nezbytně nutné.Zavolejte na Městskou 156 a stěžujte si,stěžujte si na obecním úřadě,na hygieně.A jak už tady bylo psáno-pokud není žalobce-není ani soudce..

led

Krutá realita:
Urýchlená likvidácia starého a následná výstavba nového mosta je vo verejnom záujme. Vzhľadom na straty -obchádzka náhradným prechodom, zvýšená spotreba PHM, dlhší čas cestovania, vyššsie náklady na stavbu, dlhšie blokovanie obyvateľov okolia stavby- vzniknuté len dennou prácou, je určite aj vo vašom záujme čo najkratšie vybudovanie mosta.
Odpoveď na otázku:
Áno, právo na sťažnosť máte. Ale to je všetko. Zabrániť práci nemá význam, čím dlhšie bude trvať stavba tým dlhšie si neoddýchnete. Je to jasná rovnica.