Wyzzae

Mám právo jako fyzická osoba podávájící žalobu žádat o poskytnutí důkazních materiálů?

Konkrtétně se jedná o napadení, mohu na Policii ČR požádat o vydání záznamu z bezpečnostní kamery? Děkuji za odpověd.

Odpovědi
arygnoc

Ne, to může jenom státní zástupce nebo prokurátor, případně obhájce.
Vy ani jako fyzická osoba nemůžete být žalobce, můžete jenom podat trestní oznámení.

add fidel: se omlouvám za specifikaci státního zástupce, u trestního soudu jsem životě nebyl (prokurátor je státní zástupce v trestním řízení, tudíž existuje, i když se jmenuje jinak, viz slovník cizích slov).

Tady se jednoznačně jedná o trestní řízení, kde (v tomto případě) poškozený NEMŮŽE být žalobcem, má pouze roli svědka.
Jako poškozený může navrhovat důkazy, ale nemá k nim přístup (nemůže do nich nahlížet).

Fidel

To arygnoc: pěkná blbost, prokurátory nemáme dvacet let.

Jde o to, zda podáváte žalobu v rámci občanskoprávního řízení (např. náhrada škody) nebo jestli státní zástupce podá obžalobu v rámci trestního žízení (obviněný z ublížení na zdraví, pokus o vraždu…

Co se týče trestního řízení, tak tam mám zatím znalosti poměrně chabé, ale co se týče civilního řízení (občanskoprávní), tam je to lepší.

Vy navrhnete soudu důkaz, označíte jej, uvedete, kde se důkazní prostředek nachází nebo jak jej obstarat. Účastníci řízení i třetí osoby mají ediční (vydávací) povinnost vůči soudu (musí soudu dodat to, oč žádá. Pokud však důkaz již neexistuje (smazání pásky…), máto stejné procesní důsledky, jako by takový důkaz nebyl vůbec navržen. OK?

Pralinka1979

Jestli na to právo máš, nevím ☹ Já jsem kopii záznamu jako poškozená nedostala. Ale… mohla jsem se na záznam i opakovaně jít podívat na Policii :o)