BENYTA

Mám povinnost ohlásit na obci,že chci na vlastní oplocené zahradě zasadit japonské topoly?

Přečetla jsem spousty informací, jen v tomhle není jasno, na životní prostředí je to „prý dobré“ ohlásit, že budou souhlasit, ale co obec? Stromy dosahují dost velké výšky,před sklizní až 5 metrů. Toploy se používají jako „živý plot“, větrolam apod.a co když by třeba někomu překážely ve výhledu z okna?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud to nebude poškozovat , či znehodnocovat majetek sousedů, tak neni nikde psána povinost toto ohlašovat. Pokud to však obecnímu úřadu sdělíte, nic tím nepokazíte.

Další odpovědi
venkovan

Vidím problém víc ve velkoplošných chráněných území a v krajinářsky cenných pohledových lokalitách, protože podle některých zákonů nelze bez souhlasu ochrany přírody vysazovat nepůvodní dřeviny které mohou narušit krajinný ráz.
Pokud jde o stínění sousedů – tam si to musítze vyříkat předem, co a jak sázet abyste se potom nesetkali u soudu z důvodů omezení výkonu vlastnických práv souseda.
Jinak 5 metrů není žádná výška. V zimě je to asi okolo 7 m stínu. v létě asi okolo 3,5 m