maja49

Mám parcelu, která je psaná na mě. S přítelem jsem na ní společně postavila domek (s úvěrem),

který je psaný na oba. Teď jsme se vzali. Chci se zeptat, co znamená společné jmění manželů, zda se to někde musí evidovat a zda se to např musí hlásit na katastru nemovitostí, aby to zanesli do knih? Děkuji

Odpovědi
anonym

Raději si na katastr brnkněte. Právníci Vás tam nesnědí. www.cuzk.cz Obecně: Parcela je výlučně Vaše. K domu jste se patrně před svatbou nechali zapsat spoluvlastnickým podílem 1/2 každý. Ani tento dům nepatří do SJM. Pokud však chcete, můžete o obě nemovitosti rozšířit SJM formou notářského zápisu.

meTTax

Dobrý den,

Velmi Zjednodušeně:
Společným jměním manželů se rozumí jakákoli aktiva(majetek), ale i pasiva(závaz­ky),nabytá některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku, který patří do výlučného majetku jednoho z manželů nebo do spoluvlastnictví obou manželů (například majetek, který manželé jako svobodní nabyli společně ještě před uzavřením manželství).
Zápis v katastru neznamená, že dům nepatří do SPJ.

Zůstávám s pozdravem.