sofid

Mám otázku ohledně češtiny (větné členy)

Potřeboval bych poradit co je za větný člen jenže, ve větě: Jenže hned na letišti byl zatčen. Moc by jste mi pomohli.

Nejlepší odpověď
annas

Nešlo o souvětí? Stojí věta samostatně?

1.Např. Rád by cestoval, jenže hned byl na letišti zatčen.
Zkuste přemýšlet, čím je ve větě „jenže“ jako slovní druh. Je toto slovo i větným členem? S čím tvoří syntaktickou dvojici?

2. Pokud je to samostatná věta . Jenže hned na letišti byl zatčen.
Co vyjadřuje „jenže“? Vztah k předchozí části, návaznost na situaci, proč byl zatčený.
Který je to slovní druh? Můžete vytvořit syntaktickou dvojici?

Další odpovědi
Kelt

Podle mne je třeba se podívat na předcházející větu, která zde vyjádřena není, ale logicky by měla být asi ve smyslu. XY se procházel po letišti, jenže hned na letišti byl zatčen. V tomto případě se jedná o souvětí dvou vět, mezi nimi je , nevím, zda je to správný výraz, ale vztah odporovací – výraz jenže, lze nahradit ale, však – .
Ze dvo hlavních vět, které jsou spojeny spojkou, lze vytvořit dvě hlavní věty. Asi to bude chyták.

KalonCZ

Tato věta bude nejspíš vytržena z kontextu souvětí, kde s jinou větou poklidně žila v poměru odporovacím.

Předložky, spojky, částice, citoslovce, oslovení, odkazovací zájmena a příslovce, výrazy, kterými navazují věty (pokud tato věta stojí samostatně, výraz „jenže“ neurčuješ), se neurčují jako větné členy. :)