simonka

Mám nárok na tuto kauci nebo ji musím vrátit?

v r. 2006 jsem kolegovi pronajala byt dohodli jsme na všem – kauce 5500,0 Kč, ten si po 7 dnech s mým souhlasem nastěhoval k sobě přítelkyni. Ze vztahu se jim narodilo miminko. V r. 2008 sousedka nad námi vytopila několik bytu a přes pojišťovnu (sousedky) jsem kolegovi vyplatila cca 3000,– Kč na opravu vytopeného bytu. Jenže on se v r. 2009 odstěhoval z bytu, vůbec mne neinformoval, nedal písemnou výpověď v bytě nechal přítelkyni a jen mi po měsíci zavolal, že je z bytu pryč, že už tam nebydlí, že si je vědom, že porušil podmínky smlouvy a kauci za byt si mám nechat. Vytopený byt neopravil a peníze za vyplacenou pojistku si nechal. Odstěhoval se neznámo kam, jenže milý kolega si nyní vzpomněl, že chce kauci vrátit a to v plné výši jenže já jsem ji chtěla použít na opravu vytopeného bytu, které on měl opravit a nic neudělal a peníze si nechal. S jeho bývalou přítelkyní jsem po jeho odchodu sepsala novou smlouvu o podnájmu,
která v bytě byla ještě rok a pak se odstěhovala. Já si s mým bývalým kolegou píšu dva měsíce maily, slíbil, že byt opraví, ale z časových důvodů nemá čas. Nyní vyhrožuje podáním žaloby k soudu a následnou exekucí, když mu nevrátím kauci a to prý v plné výši. Děkuji za informaci jak postupovat dále. Simona
Doplňuji:
Tento text mám přímo zanešený do Smlouvy o kauci na byt
Účelem kauce je zajištění úhrad splatných pohledávek – placení nájemného, úhrady za služby nebo poškození pronajatého bytu či jeho zařízení, poškození společných prostor
a společného zařízení domu (škody a nadměrné opotřebení) náhradě škody, kterou podnájemník bytu nebo ti, kdož s ním bydlí způsobí na vybavení bytu, včetně pravomocně přiznaných nebo majitelem uznaných pohledávek za nájemné a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu. Tím se rozumí určitá peněžitá záruka, jistota, zástava, která je určena především ke krytí náhrady škody nebo pro zajištění dlužného nájemného.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Bohužel není zde uvedeno a bůh ví jestli jste měla uvedeno i ve smlouvě na co se kauce vztahuje.
Většinou se kauce jako taková vztahuje na nájemné a v případě, že nebyl dodržen termín nebo platba, použije se kauce na úhradu nájmu.
Že kolega nedodržel výpovědní lhůtu je jedna věc, ale ani v tomto případě nemáte nárok na kauci.
Opravdu jediné na čem záleží je na co byla kauce vázána ve smlouvě.

Nebál bych se případného soudního sporu, sice on zřejmě vyhraje a budete muset kauci vrátit, ale na druhou stranu pokud máte dokladováno vyplacení plnění pojišťovny a pokud on neopravil dle dohody, vznikla vám ujma a tuto bych naopak žaloval já.

v tom případě bych se sporu nebál a ať si klidně žalobu podá. Navíc bych ho žaloval já za zpronevěření peněz na opravu.

Další odpovědi
Jambalaya

Jak píšete, nedal výpověď, já bych se tedy tolik neobávala a vymáhala z něj dlužné nájemné 🙂

ReHu

To ti nezávidím.
Možná jde trochu také o to, jak konkrétní byla sepsaná vaše smlouva. Pokud věděl kolega, že ji porušil…
Máte v ní např. sepsáno co v případě porušení té smlouvy?
Asi bych doporučila DaS.

http://das.cz/cs/si­te/uvodni-strana.htm

old99

Pokud smlouva o nájmu dosud neskončila (uplynutí doby platnosti; výpověď), pak je smlouva stále platná, nájemcem bytu je Váš kolega a ten je také povinen plnit povinnosti ze smlouvy vyplývající – především pak platit nájemné. Od r. 2009 mu tak vznikl docela pěkný dluh (zahrnující nájem a poplatek z prodlení). Dokud smlouva neskončí, není zde důvod pro vrácení kauce a těžko ji tak může vymáhat. Pokud byste měla nějaký doklad, že jste mu předala zmiňované 3.000,–, pak byste je mohla požadovat vrátit (záloha na provedení oprav, ke kterým nedošlo).
Při popisovaném chování kolegy, by mě lákalo mu to vrátit s plnou parádou a vymáhal bych po něm jak ty 3000, tak dlužné nájemné. Vaše šance by byly velice vysoké.
Kauce by jinak na opravy použít nešla, protože škodu nezpůsobil nájemník, ale 3. osoba. Je povinností pronajímatele (tedy Vás), abyste takto vzniklé škody opravila na vlastní účet. Náklady Vám (jak uvádíte) uhradila pojišťovna, u které byla za škodu odpovědná osoby pojištěna.
Na úhradu nájemného by už kauce užít šla.