gaja

mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Ahoj slyšela jsem že nárok na podporu v nezaměstnanosti mají lidé kteří pracovali alespoň rok z uplynulých dvou let. Je to pravda?
celý minulý rok jsem pracovala ale pouze brigádně, z toho mi nikdo nic nevypočítá ale rok před tím jsem měla klasickou pracovní smlouvu ukončenou v listopadu. Tedy bych měla nárokem spadat do těch dvou let. Je to tak, mám nárok?
Děkuji za odpověď..
Doplňuji:
No právě že jsem tam šla s tím že dostanu alespoň nějakou podporu a paní mi řekla že na ni nárok nemám a z toho zaměstnání kde jsem pracovala na plný úvazek by toho stejně bylo málo a tak mne odbyla. Z té brigády za mne nic neodváděli ani to nikde nehlásili ale normální odpracovaný rok mám…

Nejlepší odpověď
marci1

Ano. Myslím, že pro r. 2014 platí – pokud v posledních 2 letech odpracujete 12 měsíců.
http://socialni-davky-2013.eu/socialni-davky-2013-podpora-v-nezamestnanosti/
Doplňuji:
Pokud jste v r. 2012 pracovala v době 1–11/2012, je to jen 11 měsíců a tudíž Vám měsíc chybí. Musíte prokázat, že v průběhu dvou let jste odpracovala 12 měsíců.

Další odpovědi
zzzzz

Já bych řekla, že místo dvou let jsou to tři roky. Pokud máš v posledních 3letech odpracováno 12 měsíců a to tak, že za tebe bylo odváděno soc.poj, tak na podporu nárok máš, pokud si ji ještě nečerpala.
Doplňuji:
http://www.me­sec.cz/clanky/kdo-ma-narok-na-podporu-v-nezamestnanosti/

klob1

Záleží ne ani na tom odpracování, jako odvedení dávek při jakékoliv práci. I brigádě, jde o to jestli vám to někdo odváděl, popř sama. Nemusíte pracovat, ale stačí odvádět!
Jinak také se to dělá, že se to doplatí na sociálním a pohoda. Jenže to není za tu částku před rokem, ale nynější zase. To co byla částka záloh vloni, tak už ne za tu, ale i, když se doplácí třeba loňský rok, tak ta částka se počítá, která je tento rok.

ivzez

Mluví se sice o odpracovaných letech, ale jde o hovorový obrat.
Důležitá je účast na důchodovém pojištění, která má vliv nejen na invalidní,
starobní či pozůstalostní důchod, ale i na podporu v nezaměstnanosti,.

Na základě čeho jste ten poslední rok pracovala?
Na základě DPP lze pro jednoho zaměstnavatele
odpracovat max. 300 v kalendář­ním roce.

Pokud za Vás zaměstnavatel nic neodváděl -
platila jste si zdravotní pojištění sama
(pozor na dluh u zdravotní pojišťovny
a na případné penále)?

Podmínkou pro přiznání podpory v nezaměstnanosti
je účast na důchodovém pojištění v délce minimálně
12 měsíců v posledních dvou letech.

Stačí, aby chyběl jediný den a ÚP podporu nepřizná.
Doplňuji:
Zzzz, dávejte si trochu pozor, odpovídáte chybně
a odkazujete na zastaralé informace (článek z r. 2008).

V současné době je nutné pro přiznání podpory splnit podmínku
účasti na důchodovém pojištění v posledních dvou letech
(nikoliv 3, jak zde opakovaně tvrdíte).

Doporučuji nastudovat zákon o zaměstnanosti
nebo alespoň navštívit web úřadu práce.

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání:
http://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

Zákon o zaměstnanosti:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/

pusinka50

Klob1 – proč sem píšeš úplné kraviny, které nejsou pravda???

zzzzz

Chybička se vloudila, omlouvám se, pravdu má Mársi.

anonym

Když oni (PSP) ty zákony mění jak trhací kalendář, to je pak těžké pro laika, už i právníci si stěžujou.

marci1

Je to tak, pořád se to mění a člověk už ani neví čí je. 🙂