nik777

Mám nárok na odstupné když mi chce dát zaměstnavatel výpověď?Smlouvu mám na neurčito.Jak správně by měla být mi podána?

Mám nárok na odstupné když mi chce dát zaměstnavatel výpověď?Mám smlouvu na dobu neurčitou,Jak by správně měla výpověď od zaměstnavatelem znít a je to lepší dohodou k danému datu?Nebo musí být dvouměsíční abych mohla mít nárok na odstupné?děkuji moc za radu

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Výpověď zaměstnavatelem nebo dohoda zaměstnavatele s pracovníkem o skončení pracovního poměru je zcela jedno, důležitý je důvod skončení pracovního poměru, který je závislý na tom, zda je nárok na odstupné nebo ne.
Jen v krátkosti, nárok na odstupné vzniká např. při rušení místa, nadbytečnosti atd.

Další odpovědi
ivzez

Výpověď nebo dohoda o rozvázání pracovního poměru (to jsou dva různé způsoby ukončení zaměstnání) musí být písemná.

Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu,
v případě dohody zaměstnání skončí sjednaným dnem.

Pro nárok na odstupné není důležitá forma (výpověď/dohoda), důležitý je důvod, který bude v písemné výpovědi nebo dohodě uveden jako důvod skončení zaměstnání.

Nepřistupujte na (nepodepisujte) dohodu bez uvedení důvodu, nespoléhejte na příslib zaměstnavatele. Nebude-li v dohodě důvod, nevznikne nárok na odstupné
a následně by se Vám krátila podpora v nezaměstnanosti.

(Na návrh zaměstnavatele nejste povinen přistoupit.
Pokud Vám zaměstnavatel bude navrhovat dohodu,
trvejte na uvedení důvodu v písemné dohodě.)

Mapel

Při výpovědi vzniká nárok na odstupné, při dohodě o rozvázání pracovního poměru nárok nevzniká. Aby jste dostal odstupné musíte dostat od zaměstnavatele výpověď a můžete se dohodnout jen na datumu výpovědi.

mojitek

dohodu nepodepisujte-tím se zbavíte nároku na odstupné. Podepište „výpověď ze strany zaměstnavatele“ např. z důvodu nadbytečnosti,re­organizace apod.Pak máte nárok na odstupné ze zákona(ani to nemusí být uvedeno ve výpovědi).