Kokyna

Mám nárok na odstupné?

Pokud někdo marodí, protože měl pracovní úraz a zaměstnavatel ho chce kvůli dlouhé absenci propustit má nárok na odtupné? Pracuje tam přes 4 roky

Odpovědi
Quimby

Člověk nemůže být propuštěn v pracovní neschopnosti. Řekl bych, že ani nemůže být propuštěn kvůli minulé pracovní neschopnosti, ale to je asi na právníka.
Každopádně člověk má nárok na odstupné, pokud ho šéf vyhodí – třeba kvůli rušení pracovních míst . Ale pozor, ten člověk musí dostat výpověď, ne uzavřít nějakou dohodu. Takže pokud za ním příjde šéf a řekne, že musí někoho vyhodit a on byl nejvíc nemocnej, tak ať se za ním odpoledne staví a sepíšou to, tak na to nepřistoupit a pokud ho chtěj vyhodit tak ať ho prostě vyhodí oficiálně.

gecco

Není možné zaměstnance propustit z důvodů, které zmiňuješ…
A obecně (není-li např. smlouvou určeno jinak) je úplně jedno, jak dlouho dobu zaměstnanecký poměr trval…
___
Takže buďto ti zaměstnavatelo nabídl dohodu – a co si dohodneš, to budeš mít, nebo si zjisti (a sem napiš) rozumné informace.

ivzez

Souhlasím s Geccem:

Pracovní úraz ani dlouhá absence kvůli léčbě následků
pracovního úrazu nejsou výpovědním důvodem.

Výpovědním důvodem by byla dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti
k výkonu sjednaného druhu práce. Zdravotní způsobilost by musel po skončení DPN posoudit závodní lékař nebo klinika pracovního lékařství.

Pokud by šlo o ztrátu zdravotní způsobilosti kvůli pracovnímu úrazu,
vznikl by nárok na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného
nebo pravděpodobného výdělku.

Situaci by bylo nutno řešit až po skončení DPN.

_____

Pokud by zaměstnavatel navrhnul rozvázání pracovního poměru dohodou (navrhnout dohodu může i v době nemoci), není zaměstnanec povinen na návrh zaměstnavatele přistoupit (nemusí podepisovat dohodu, s níž nesouhlasí).
______

Pokud by zaměstnavatel chtěl dohodu uzavřít už nyní, nedoporučuji cokoliv podepisovat bez předchozí konzultace s právníkem – specialistou na pracovní právo.
_____

Bude-li mít zmíněný zaměstnanec nárok na odstupné, půjde o odstupné
ve výši minimálně trojnásobku průměrného (pravděpodobného) výdělku.

Dokud neznáme důvod výpovědi, nelze říci,
jestli vznikne nárok na odstupné, a pokud ano, v jaké výši.

_________

K odpovědi uživatele Quimby:

Zaměstnavatel může zaměstnanci dát výpověď i v době nemoci » na některé výpovědní důvody se nevztahuje ochrana před výpovědí. Pokud by se např. rušila část zaměstnavatele, mohl by zaměstnanec dostat výpověď i v ochranné době.
(Samozřejmě s odstupným ve výši trojnásobku průměrného výdělku.)

Dochy

Quimby: Slušná firma dá i na „dohodu“ slušné podmínky (vím že tu takových moc není, ale existují), tak bych se ji za každou cenu nabránil. Opatrnost je samozřejmě na místě.

Quimby

Nemyslel jsem to tak že všechny firmy to dělají, ale řekl bych že to pár firem zkusí, tak sem to radši napsal :)