Danča84

Mám nárok na náhradu ušlé mzdy,nákladů na léčbu atd,když kvůli pochybení lékaře budu muset jít znovu na stejnou operaci?

Od 12 let mě pobolívá v podbřišku (bohužel jsem s tím tenkrát nikde nebyla, tak o tom nemám žádné lékařské záznamy). Bolesti se stupňovaly v intimních chvílích, což mě donutilo svěřit se gynekoložce. Ta mě po ultrazvukovém vyšetření s nejednoznačným výsledkem poslala loni na jaře na laparoskopickou revizi pánevních orgánů. Při té příležitosti jsem si chtěla nechat odstranit i apendix (lidově nesprávně slepé střevo) a to i kdyby byl zcela bez patologického nálezu, což jsem měla i v dokumentaci. Operující lékař se mě na to ptal i na sále, když jsem již měla v sobě „oblbovačku“. Chcete opravdu odstranit apendix?-ano-i kdyby byl zdravý?-ano-ale někdy bývá špatně přístupný…(ač jsem z anatomie měla dobré známky, v té chvíli jsem si představila jakousi záhadnou „kost břišní“, s vrostlým chudákem apendixem)-kdyby byl špatně přístupný, tak ho nechte. Být plně při vědomí a mít dostatek času, určitě bych se zeptala, co znamená „špatně přístupný apendix“, i na rizika. O tom jak jsem byla při smyslech svědčí i fakt, že jsem sestřičce co mi napichovala kanylu tvrdila, že mě bude operovat Ali Amiri ze superstar.
Bolesti bohužel po operaci nezmizely. Nyní jsem našla v časopise článek o endometrioze, tak jsem se lékařky zeptala, zda mi dělali vyšetření i na toto. Hledala v záznamech o operaci, bylo tam jen „břišní dutina bez známek zánětu (tenkrát měli zjistit, hlavně jestli bolesti nemají původ v zánětu apendixu), apendix ponechán z důvodu úplného zdraví“ nebo tak nějak. Prý tam nebyl záznam ani o potvrzení/vy­vrácení endometriozy, ani o vyšetření průchodnosti vejcovodů kontrastní látkou – což by vzhledem k žádosti „o laparoskopickou revizi pánevních orgánů“ asi vyšetřovat měli. Nyní lékařka uvažuje o tom, že mě pošle na operaci znovu. Mohu žádat lékaře, který mě tenkrát operoval, o náhradu ušlé mzdy když budu muset kolik týdnů marodit, o zaplacení regulačních poplatků (tenkrát jsem je uhradila pomocí tzv. daru od Jihočeského kraje, nyní bych je musela platit ze své kapsy), o náhradu výdajů na léčbu neplodnosti (léky, rehabilitace, dojíždění k psycholožce do jiného okresu)… Co všechno bych na to potřebovala za doklady a záznamy, co všechno mohu požadovat, jak mám postupovat a jaká je pravděpodobnost mého úspěchu v tomto sporu? Děkuji

Odpovědi
Alesh

Tohle je samozřejmě jen závislé jen na výsledku případného soudního sporu. Nepochybně to chce, obrátit se na právníka. Tady na serveru by se jednalo jen o spekulace laiků s nízkou vypovídající hodnotou.

Drap

Nárok máte, pokud tak rozhodne soud. Takže prvním krokem musí být trestní oznámení.