Mám nárok na mateřskou pokud nemám odpracovaný jeden rok? A v současné době jsem na ÚP?Bez podpory?

Dobrý den, byla jsem po škole zaměstnána jen dva měsíce. Vím že nemám nárok na podporu v nezaměstnanos­ti.Nejsem vdaná a přítel je rovněž nezaměstnaný a bez podpory.Žijeme jen z příležitostných výdělků bez prac.smlouvy. A dozvěděla jsem se že nebudu mít nárok ani na mateřskou a na příspěvek v hmotné nouzi protože pronajímatel bytu nám nedá trvalé bydliště. respektive na co vše mám ze zákona nárok? Vdaná nejsem.Moc děkuji za Vaše rady.

Odpovědi
jmhad

Tohle je od začátku roku moc složité a k tomu,k podání informace a pomoci,jsou placeni úředníci na sociálce příslušného obecního úřadu s rozšířenou pravomocí.Popř můžete vznést pomocí internetu dotaz na ministerstvo práce a sociálních věcí.Právník bude drahý a vezme vlastně peníze za nic.Moc toho asi nedostanete,ale jedno doporučení – výrok „Žijeme jen z příležitostných výdělků bez prac.smlouvy“ nahraďte např. pomocí rodičů,příbuzných známých,popř. prací „na dohodu o provedení práce“,kde se nemusí odvádět různá pojištění a do určité výše i daně.Radu by měl dát i ÚP i když Vám nic neplatí.