zdenek30001

mam narok na materskou

mam narok na porodny a materskou v CR momentalne bydlim v UK

Nejlepší odpověď
standa

PORODNÉ je sociální dávka, na kterou má nárok osoba, která má na území ČR trvalý pobyt.

MATEŘSKÁ (nebo-li penežitá pomoc v mateřství PPM) je dávkou nahrazující příjem a nárok na ní má osoba, které :

  1. trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo
  2. splňuje podmínku tzv. čekací doby, tj. jestliže tato osoba byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM účastna alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění

RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK je sociální dávka (stejně jako porodné), na kterou lze ´dosáhnout´ pokud nevznikne nárok na PPM, a dnem porodu