loruen

Mám nárok na 2měsíční odstupné, když lékař napsal zprávu, že do zlepšení zdravotního stavu mohu dělat jenom 6 h denně?

Firma má na prodejně vyvěšenou tabuli jak hrom ,že přijmou prodavačky,pokladní pro tuto prodejnu,mám to vyfoceno a mě přitom dali výpověď,souhlasila jsem i s 8 hod.a jejich lékařka mi řekla,že když přinesu novou zprávu,že mohu dělat 8 hod.že mi napíše práce schopna.Tak proč mi pan vedoucí dal výpověď?Můžu s výpovědí nesouhlasit,když jsem nic neprovedla,odstupné mi odmítl dát,přece za to nemohu,že mi lékařka napsala ,že mohu do zlepšení stavu pracovat pouze 6 hodin.Co mám dělat ,chce mi dát § 52 a řekl mi,že s tímto § dostanu větší podporu na Pracovním úřadě.

Nejlepší odpověď
ivzez

Na otázku, proč Vám pan vedoucí dal výpověď,
Vám může odpovědět pouze on.

Nárok na odstupné nevzniká na základě lékařské zprávy,
ale na základě výpovědního důvodu.

Co přesně napsal zaměstnavatel do výpovědi?

Jestli Vám zaměstnavatel dal výpověď podle § 52 písm. e),
nevzniká na odstupné nárok.

Jiná situace by byla v případě nemoci z povolání
nebo pracovního úrazu (§ 52 písm. d).

_______

Reakce na doplnění otázky:

Výpověď je jednostranný právní krok, k němuž
jedna strana nepotřebuje souhlas druhé strany.

Váš nesouhlas by v tomto případě nic neznamenal.
Něco jiného by byla neplatná výpověď, tu byste mohla napadnout soudně.

___

Jestli podle posudku závodního lékaře smíte pracovat jenom 6 hodin
denně, nesmí Vám zaměstnavatel přidělovat práci v rozsahu 8 hodin.

Potřebuje-li zaměstnavatel práci na celou pracovní směnu, nelze
podle mne očekávat, že by Vás dlouhodobě mohl zaměstnávat jen
na šest hodin denně.

___

§ 52 obsahuje pod osmi písmeny osm výpovědních výpovdních důvodů. V případě výpovědi podle písmen a) – d) vzniká podle § 67 nárok na odstupné, v ostatních případech nárok nevznikne.

Viz zákoník práce, §§ 52 (výpověď) + 67 (odstupné):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p52

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p67

Další odpovědi
Klaproth

Moc dotazu nerozumím, ale odstupné se vyplácí při zrušení pracovního místa.

anonym

Na tomto příkladě vidíte zrádný kapitalistický systém.Dokud můžeš dělat, tak tě vysajeme, když nemůžeš dělat, tak tě odkopneme.
Za komunistů by ti dali lehčí práci, ALE VE STEJNÉM ZÁVODĚ a čerpala by jsi všechny jejich výhody (peníze za dosažení počtu let v závodě, peníze při životním jubileu atd.).

ivzez

Lahny,

částečně máte pravdu, ale jenom částečně.

Lidi nevysává kapitalistický systém, ale zase jen lidé.
Není pravda ani to, že za bývalého režimu by zaměstnanec
automaticky dostal lehčí práci nebo zkrácený úvazek.

Tehdy i dnes byl/je zaměstnavatel povinen zaměstnance,
který není zdravotně způsobilý vykonávat sjednaný druh
práce převést na jinou vhodnou práci.

V obou případech ale jenom v případě, že takovou práci měl.
Pokud ji neměl, mohl zaměstnanci dát výpověď i tehdy.

I dnes jedná podle mých zkušeností většina
zaměstnavatelů se svými zaměstnanci korektně.

Problém vidím spíše v tom, že celosvětově přibývá populace
a zároveň celosvětově ubývá práce (bez ohledu na ten který sysém/režim).

anonym

Neznám případy kdy by někoho propustili z důvodů nemohoucnosti (zkráceného pracovního úvazku).Za komunistů jsem pracoval v několika fabrikách, moji příbuzní a švagři též byli ve fabrikách a NESTALO se, že by se pro tyto lidi nenašla lehčí práce.Buď to byly uklízečky, vrátní, výdej obědů, výdej materiálu ve skladu apod.
Zkrátka se pro ně práce VŽDYCKY našla.

anonym

Zapoměl jsem dodat.Vr.2002 jsem byl ve firmě a jelikož jsem dělal namáhavou práci, tak mně začala zlobit krční páteř a byl jsem 3 měsíce nemocen.
Doktor mi napsal lehčí práci.Do měsíce mně propustili.
Ty si myslíš, že v marketech (vím o čem paní píše, protože v okresním městě je několik marketů a každý má na svých výkladních skříních tyto nabídky) existuje lehčí práce?Vždyť i mladí lidé odtamtud utíkají, že za takový peníz takovou dřinu dělat nebudou.
Zrovna tak ve firmách kde se něco vyrábí.Neexistuje tam lehčí práce, protože na ně už mají lidi (protože na ně bere firma peníze z pracáku).A každá větší firma má za úkol přijmout určitý počet pracovníků se sníženou pracovní schopností.
Takže zákonitě když onemocní pracovník zdravý, tak má výpověď, protože lehší práce je obsazená.
Stále říkám, zlatí komunisti, ti se postarali i o pracovníka se sníženou pracovní dobu a NIKDY NIKOHO kvůli tomu nevyhodili.
Můj otec měl v r.1988 infarkt pak už nemohl dělat práci, kterou vykonával, tak až do r.1992 kdy šel do důchodu byl na vrátnici.