Avatar uživatele
Registrovaný

Mám na to právo?

Dobrý den,mohla bych se zeptat,jestli mám právo jít do bytu nájemce bez jeho přítomnosti,když mi nedovolí a sabotuje navštívit byt s jeho přítomností,třeba kdybych s sebou měla policii,ta by udělala zápis,že jsme tam byli a nic nebylo odcizeno a pod. ,šlo by to?děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Pokud vím, tak o takových návštěvách by mělo být něco napsaného v nájemní smlouvě. U nás je napsané ve smlouvě, že tam pronajímatel může, bude-li hrozit nějaké nebezpečí, jinak ne. Kvůli tomu má taky další klíč. Pročtěte si nájemní smlouvu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Nemáte na to právo a nemá na to právo ani policie
(ani policie nemůže bezdůvodně vstoupit do něčího obydlí).

———
Podle čl. 12, odst. 1 Listiny základních práv a svobod je obydlí nedotknutelné
a nikdo do něj nesmí vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.

Výjimkou je exekutor.

Další výjimkou jsou ohrožující situace (např. požár). Tyto situace není nutné
uvádět do nájemní smlouvy, protože jsou dány zákonem.

Kontrola užívání bytu ani kontrola + odečet měřicích zařízení mezi takové
situace nespadají.

[Pozor na to, co do nájemní smlouvy uvádíte
(ne všechna "ujednání" musí být platná).]

Neumožní-li nájemník kontrolu, případně odečet měřicích zařízení,
nelze situaci "řešit" svévolným vstupem do nájemcova obydlí.


V případě hrubého porušení povinností nájemníka (povinnosti/í, již/jež mu
ukládá zákon) můžete dát nájemníkovi výpověď bez výpovědní doby.

——–—
Odkazy:

Listina základních práv a svobod (viz čl. 12):
http://www.zakonyprolidi.cz/…

Nájem bytu podle NOZ, §2235 a následující:
http://www.zakonyprolidi.cz/…



Poznámka:
Podle mne si můžete cestu na policii ušetřit …


Avatar uživatele
Stříbrný

Jestli je tvůj nárok na vstup do tebou pronajímaného bytu zakotvený ve smlouvě, a nájemníci ti vstup odpírají, nezbývá, než požádat policii, aby byla přítomna při tvém požádání o vstup do bytu. Ukaž policii nájemní smlouvu a najdi chvíli, kdy jsou tví podnájemníci v bytě přítomni, asi nejlépe večer


Avatar uživatele
Bronzový

Bez jeho přítomnosti ne, není-li nezbytné zabránit škodě nebo nehrozí-li nebezpečí z prodlení.
S jeho přítomností a oznámí-li to pronajímatel předem v přiměřené době ANO!
Viz § 2219 NOZ.
Policii do toho netahat - porušení zákona (a případně nájemní smlouvy) je občanskoprávní spor.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

sammm

děkuji, je mi teď už jasné, že nemám šanci

Avatar uživatele
Registrovaný

sammm

takže bych šla na policii , a tam se s nimi domluvila, jestli by to bylo možné, ale co když tam nebudou, budu moct s nimi dovnitř?

Avatar uživatele
Registrovaný

sammm

je tam napsáno,že na to mám právo,ale oni mi to i tak nechtějí zpřístupnit

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.