sammm

Mám na to právo?

Dobrý den,mohla bych se zeptat,jestli mám právo jít do bytu nájemce bez jeho přítomnosti,když mi nedovolí a sabotuje navštívit byt s jeho přítomností,třeba kdybych s sebou měla policii,ta by udělala zápis,že jsme tam byli a nic nebylo odcizeno a pod. ,šlo by to?děkuji

Nejlepší odpověď
Adula.57

Pokud vím, tak o takových návštěvách by mělo být něco napsaného v nájemní smlouvě. U nás je napsané ve smlouvě, že tam pronajímatel může, bude-li hrozit nějaké nebezpečí, jinak ne. Kvůli tomu má taky další klíč. Pročtěte si nájemní smlouvu.

Další odpovědi
ivzez

Nemáte na to právo a nemá na to právo ani policie
(ani policie nemůže bezdůvodně vstoupit do něčího obydlí).

———
Podle čl. 12, odst. 1 Listiny základních práv a svobod je obydlí nedotknutelné
a nikdo do něj nesmí vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.

Výjimkou je exekutor.

Další výjimkou jsou ohrožující situace (např. požár). Tyto situace není nutné
uvádět do nájemní smlouvy, protože jsou dány zákonem.

Kontrola užívání bytu ani kontrola + odečet měřicích zařízení mezi takové
situace nespadají.

[Pozor na to, co do nájemní smlouvy uvádíte
(ne všechna „ujednání“ musí být platná).]

Neumožní-li nájemník kontrolu, případně odečet měřicích zařízení,
nelze situaci „řešit“ svévolným vstupem do nájemcova obydlí.

V případě hrubého porušení povinností nájemníka (povinnosti/í, již/jež mu
ukládá zákon) můžete dát nájemníkovi výpověď bez výpovědní doby.

——–—
Odkazy:

Listina základních práv a svobod (viz čl. 12):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1993-2#f1471581

Nájem bytu podle NOZ, §2235 a následující:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#f4586019

Poznámka:
Podle mne si můžete cestu na policii ušetřit …

pusinka50

Jestli je tvůj nárok na vstup do tebou pronajímaného bytu zakotvený ve smlouvě, a nájemníci ti vstup odpírají, nezbývá, než požádat policii, aby byla přítomna při tvém požádání o vstup do bytu. Ukaž policii nájemní smlouvu a najdi chvíli, kdy jsou tví podnájemníci v bytě přítomni, asi nejlépe večer

Pepa25

Bez jeho přítomnosti ne, není-li nezbytné zabránit škodě nebo nehrozí-li nebezpečí z prodlení.
S jeho přítomností a oznámí-li to pronajímatel předem v přiměřené době ANO!
Viz § 2219 NOZ.
Policii do toho netahat – porušení zákona (a případně nájemní smlouvy) je občanskoprávní spor.

sammm

děkuji, je mi teď už jasné, že nemám šanci

sammm

takže bych šla na policii , a tam se s nimi domluvila, jestli by to bylo možné, ale co když tam nebudou, budu moct s nimi dovnitř?

sammm

je tam napsáno,že na to mám právo,ale oni mi to i tak nechtějí zpřístupnit