TimLeary

Mám jako student právo na vrácení daně?

Zdravím, minulý rok jsem od dubna do prosince pracoval ve firmě formou smlouvy dohody o provedení pracovní činnosti, při čemž jsem ve smlouvě měl 80 Kč hrubého za hodinu a průměr pracovní doby max. 20 hodin týdně pro celé dané období (a max 40h za jeden týden). Přitom jsem studentem prezentačního studia na vysoké škole a rodiče na mě dostávají přídavky. Chtěl jsem se tedy zeptat, zda je možné si zažádat o vrácení daně, kterou za mě zaměstnavatel odváděl, protože mi známý tvrdil, že to jde. A Dále jsem od letošního roku začal pracovat v jiné firmě, ale už na plný úvazek, nicméně pořád mám status studenta a do školy nadále chodím (a pořád rodiče na mě berou přídavky). Chtěl jsem se tedy dále zeptat, zda bych měl kvůli tomuhle něco řešit. Tyhle věci jdou úplně mimo mě, takže mockrát děkuju předem za ujasnění :)

Odpovědi
ivzez

Opravdu za Vás zaměstnavatel odváděl nějakou daň?
Vy jste u něj nepodepsal prohlášení k dani z příjmu (tzv. „růžový papír“)?

V měsíci je průměrně 163,05 pracovních hodin, z toho DPČ
odpovídá polovina » cca 81,5 hodin s měsíční odměnou 6.522 Kč.
(Uvádím průměrný počet hodin a průměrnou odměnu. V jednotlivých měsících
se to může lišit podle skutečného počtu odpracovaných hodin.)

Jestli jste podepsal prohlášení k dani z příjmu, uplatnil Vám zaměstnavatel
slevu na poplatníka a žádnou daň za Vás neodvedl (zkontrolujte výplatní pásky).
V takovém případě není co vracet.

Pokud jste prohlášení nepodepsal, můžete zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně z příjmu. Doručíte-li mu písemnou žádost do 15. února, musí
zaměstnavatel žádosti vyhovět. Doporučuji žádost doručit osobně a rovnou
tam podepsat prohlášení k dani z příjmu.
V tomto případě by se Vám vrátilo vše, co jste na dani odvedl.

Další možnost je si od zaměstnavatele z roku 2015 vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech + odvedených zálohách daně a sám si podat daňové přiznání.

___

U nového zaměstnavatele podepište prohlášení k dani z příjmu a doložte potvrzení o studiu. Zaměstnavatel každý měsíc uplatní základní slevu na poplatníka i slevu na studenta. (Průběžně budete mít nižší daň.)
_____

Nepletete si přídavek na dítě s daňovou slevou na vyživované dítě? Slevu na dítě lze uplatňovat i v případě, že dítě při studiu pracuje. Slevu na dítě může uplatnit jenom jeden z rodičů, nikoliv oba.

Jinak tomu může být s přídavkem na dítě. Tato sociální dávka závisí na příjmech všech společně posuzovaných osob » rodičů společně s dítětem.

Pokud byste pracoval jenom v době prázdnin, neměl by Váš příjem na výplatu přídavku vliv. Vy jste však pracoval od dubna do prosince, tzn., že by se do příjmů
měly zahrnout i Vaše příjmy.

Doporučuji zajít na kontaktní místo úřadu práce a alespoň dodatečně změnu nahlásit a doložit » veškeré změny je nutné úřadům, zdravotní pojišťovně, …
hlásit a doložit do 8 kalendářních dnů.

Problém by podle mne vzniknout neměl, protože pro přídavek na dítě se dokládají příjmy za předchozí kalendářní rok. (Pro školní/akademický rok 2015/2016 se dokládaly příjmy za rok 2014.) Ale změnu byste jim náhlásit měl.

____

Můžu se zeptat, co studujete?
Zajímalo by mne, kdy školy konečně začnou studenty učit i „praktické“ věci. Řada studentů souběžně pracuje a tyto znalosti by se jim hodily. Pracující studenti mají další povinnosti, které musí plnit, přestože o nich nevědí…

Od věci by nebyla ani znalost zákoníku práce, s nímž se setká
téměř každý. Někdo jako zaměstnanec, jiný jako zaměstnavatel.

[Kritizuji školství, nikoliv Vás.]