hruby

mam exekučni přikaz(vymaha­telnost)jedná­se o peněžní částku kdo hradi exekutora povinny neb věřitel děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Vždy dlužník

Další odpovědi
kyt

V průběhu exekuce vystaví exekutor exekuční příkaz k úhradě nákladů exekuce, kde je vyčíslena (i) odměna exekutora, (ii) náhrada výdajů exekutora a (iii) náklady oprávněného v exekučním řízení. Tyto náklady je povinen v exekučním řízení hradit povinný (dlužník). Existuje však i případ, kdy může tyto náklady exekutor předepsat k úhradě oprávněnému (čili věřiteli), a to v případě, kdy by došlo k zastavení exekuce z viny oprávněného (nevím, např. z důvodu úspěšného odvolání povinného proti usnesení o nařízení exekuce či dovolání proti rozsudku nalézacího řízení apod.). Pokud dochází k zastavení exekuce z důvodu nemajetnosti povinného, nelze však povinnost hradit náklady exekuce předepsat oprávněnému, protože fakticky zastavení exekuce nezavinil, protože zkrátka nemohl predikovat situaci, kdy povinný nemá takový majetek, který by mohl sloužit k uspokojení minimálně nákladů exekuce (existuje i judikát, myslím, Vrchního soudu).
V zásadě však platí, že veškeré náklady spojené s exekučním vymáháním pohledávky hradí povinný.
MS.