Avatar uživatele
Registrovaný

Mám dotaz. V práci jsem dostala výpověď z důvodu uzavření prodejny(jsem prodavačka),mám 2 měsíce výp. lhůtu a nárok na

odstupné ve výši 3 měsíčního prům. výdělku. Toto všechno je v pořádku. Ale když půjdu na neschopenku před ukončením výp. lhůty, mám pořád nárok na odstupné??? V okolí mě straší, že s takovou odstupné nedostanu, ale ja si myslím, že neschopenka s tím nemá nic společného. Poraďte mi prosím.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Neschopenka skutečně NEMÁ nic společného s (ne)nárokem na odstupné.

Odstupné obdržíte normálně ve výplatě za měsíc, ve kterém vám skončí pracovní poměr.

Je zde, ale jedna ´vychytávka´ (§ 53/2 zákoníku práce), a to že váš pracovní poměr může, ale i nemusí, skončit déle než datumem uplynutí 2 měsíční výpovědní doby.

Nebudu vám však doporučovat co je pro vás v tomto případě výhodnější, protože to byste zjevně musela úmyslně ´manipulovat´ s datem ukončení nemoci :-(

Každopádně na odstupné budete mít nárok, a o to vám jde, že ? :-)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h4.aspx

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Luscilla

nejde mi o to, aby se mi neschopenkou prodloužil prac. poměr ani nic podobného. Jde mi především o to odstupné. Stando, psal jste mi, že mi nemůžete radit, co je pro mě nejlepší, ale já bych ráda znala Váš názor. prosím poraďte, co mám dělat???

Avatar uživatele
Zlatý

standa

Ale tady není co radit. Máte v ruce výpověď z ´organizačních´ důvodů --> což vám dává zákonný nárok na odstupné. Momentálně vám běží 2 měsíční výpovědní doba, během které máte nárok na práci, tedy na mzdu nebo pro vás práce není a máte nárok na náhradu mzdy za překážku v práci..., nebo budete čerpat dovolenou a dostanete náhradu mzdy za dovolenou..., nebo budete nemocná a za 4.-21. den nemoci dostanete od zaměstnavatele náhradu nemocenské a od 22.dne vám nemocenskou bude platit stát až do konce nemoci. Pokud bude nemoc dlouhá, tak vám mezi tím skončí pracovní poměr, pokud s tím budete ale souhlasit (viz ten paragraf 53/2 ZP). Pokud souhlasit nebudete, tak vám pracovní poměr skončí později, a to o dobu trvání nemoci. Na váš nárok na odstupné to nemá žádný vliv.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.