Mam dost neprizpusobive vietnamske sousedy, uz nevim co mam delat, mate nekdo nejake rad jak pomoci? Co pomaha? :)

Bydli jich pet v jednom pokoji, takze neskutecny hluk jak na sebe vsichni rvou, jejich „kulinarske umeni“ jde citit naprosto vsude (misto aby otevirali okno do ulice, tak otevrou svetlik ve kterem se vzduch absolutne nehne, me malo tesni okna a smrdi mi tim padem cely byt, jejich dve male deti rvou asi 24h denne, neustale neco vrtaji a tak dal). Kdyz jim to chci vysvetlit, tak samozrejme nerozumi a naposledy na me pan dost sproste rval, a to sem nestacila jeste ani otevrit pusu). Jde na ne treba zavolat nakou socialku, nebo jestli maj povoleni k pobytu? Jde vubec proti tomuhle bojovat?
Doplňuji:
Pájo: Zacatek prispevku v pohode, ale nevim proc bych ja mela chapat to ze jsou hlucni a jejich jidlo smrdi po celem dome, v tomhle s vami rozhodne nesouhlasim, tohle musi vadit kazdemu, nechapu ze jim to nikdo jiny nerekne, ja se proste kvuli nakejm vietnamcum nebudu stehovat, tohle je to nejhorsi co kdo kdy muze udelat, nebudu nekomu ustupovat, obzvlast kdyz jsou v najmu a ja mam byt vlastni… Bydlim sama, takze to bohuzel musim resit jen ja…

Nejlepší odpověď
anonym

K Pájovým, veskrze racionálním radám bych doplnil jedinou schůdnou.
Jsi-li sama a oni jsou v nájmu, obrátit se na pronajimatele, protože právě ten zodpovídá před zákonem za dobré mravy, občanské soužití, neporušování sousedských vztahů a dodržování přiměřených podmínek bydlení jak pro nájemce, tak i pro ostatní obyvatele domu.
Teprve poté lze podat podnět na občansko správní odbor místně příslušného orgánu místní samosprávy, jež zahájí přestupkové řízení.
Pro tento případ je nanejvýš vhodné mít maxim důkazů (svědectví sousedů, audio i fotodokumentaci, kopii doporučeného dopisu pronajimateli s výzvou apod.)
Při bezprostředním ohrožení, volat 158 – hlídku policie ČR, mají své instrukce jak postupovat a jsou oprávněni lustrovat, zda jsou v daném bytě hlášeni a nepřekračují hygienické normy stanovující minimální obytnou plochu na jednoho člena domácnosti.
Hodně by pomohl jednotný postoj všech obyvatel, má to daleko větší váhu, nepůsobí jako malicherná řevnivost, takže se řeší s daleko větší efektivitou.
Pravdu máš v tom, že kdybys kupř. bydlela ve Vietnamu, taky se tě nikdo nebude ptát, na cos byla zvyklá doma, ale vyzve tě aby ses koukala přizpůsobit místní mentalitě a pravidlům anebo šla do hotelu či si koupila samostatnou rezidenci.

Další odpovědi
Pájo

Zaručená rada není. Co je jisté… s ženami se nijak nedomlouvejte, je to zbytečné. I kdybyste jim rozuměla, nemají většinou v rodině hlavní slovo, to má zásadně muž a ten s Vámi ani moc ochotně jednat nebude (jste žena). Doporučuji na nějaké dohady posílat zásadně muže. Je to součást jejich kultury, že muž jedná a rozhoduje, žena se přizpůsobuje. Mám to vypozorováno z lékárny, kdy z 99,5% vyzvedává ženě léky muž (i když jde o léky určené ryze ženám) a ona čeká opodál. Snažil bych se to řešit v klidu a s nimi (až pokud by toto ztroskotalo, zapojil bych nějaké úřady).

Asi mne budete považovat za blázna, ale je dobré zajímat se alespoň trochu o jiné kultury… řada zdánlivých maličkostí Vám pomůže pochopit, proč něco dělají tak, jak dělají a může to napomoci k vzájemnému soužití, které (pokud byt koupili) bude nevyhnutelné… pokud se nehodláte stěhovat vy.
Doplňuji:
Neříkám, abyste ustupovala.
Určitě na to stejně půjdete svéhlavě a čecháčkovsky nepřímo… budete to hnát nekonečnou cestou stížností na úřad, který to stejně nevyřeší
… místo toho, abyste se s nimi snažila v klidu domluvit
… k tomu Vám má posloužit moje rada, že existuje fakt, že ten Vietnamec se s Vámi bavit nebude (s největší pravděpodobností), protože jste žena
… což znamená nulovou komunikaci a tedy nulové řešení
… proto si sežeňte známého (chlapa) a kvůli tlumočení nějakého mladého studenta (Vietnamce, kt. se v ČR už narodil a zvládá jak svou mateřštinu, tak češtinu) a pokud se chcete domluvit, vydejte se touto cestou.

anonym

promluvte s nima a jestli to neskončí tak volejte socialku

Kryšpín

Je to chráněná pracovitá menšina, podle našich představitelů jenom trochu občas kšeftují s feťáky a sem tam prodávají pašované šmejdy. Podle mého co pomáhá, dle možnosti se odstěhovat.

Marti3

Ahoj Adushko, chtela jsem se zeptat, jestli jsi problem vyresila ci stale resis tuto situaci. Jsme jiz rok a pul na tom podobne. Nad nami pronajima majitel byt v puvodnim stavu vietnamcum. Nejdrive jedne rodine, to jeste slo. Pote se pristehovala dalsi rodina s novorozencem. Byt 60m2. Chovaji se presne jak popisujes,rvou, mlati, tlucou, dite beha treba i do jedne v noci po byte. Rano v 6.30 vstavaji. Toto leto si dve matky zacali brat pres den na hlidani dalsi dve dvoulete deti cizich vietnamcu. Chodi ven jen na par hodin, takze minutu neni ticho, neustale ruchy, hluk, triskani nabytkem, voda tece do pulnoci. NA Stedry den i na Novy rok rany, jako kdyz sekate drivi. Zrejme porcuji maso pro osm lidi. Mame i nahravky, jak starsi zena, ktera to tam zrejme vede, rve na chodbe. Takhle rvou iv byte, to vsak nenatocim. Opravdu neni nikde odvolani? Jsme SVJ a predseda s tim pry nemuze nic delat. A to jeste pry nejsou hlaseni.

Pájo

Dr.Axl poskytuje absolutně korektní nástin řešení, které by mělo nastoupit ve chvíli, kdy se Vám nepovede dohodnout. Za jeho opravdu klíčovou radu považuji já osobně jím zmiňovaný jednotný postoj všech obyvatel (nebo co nejvíce obyvatel) domu. Případná nevraživost této vietnamské rodiny by se nesoustředila na Vás, jako konkrétní a jedinou stěžovatelku.

anonym

Jezis, jak ja bych s tim rada neco udelala, ale kdyz vim jak se v nasi republice vsechno resi, tak ani nevim, za dalsi se po poslednim incindentu zacinam bat aby se mi jeste neco nestalo a jak jste zminil, ze budu vypadat jako ta co si porad jen stezuje…

Pájo

Buďte v klidu, pokud je to v pytli už teď, sama je moc nedrážděte a poptejte se po tom pronajímateli a po sousedech, zda jste jediná komu to vadí azda jsou ochotní to s Vámi nějak společně řešit. Já se snažím jít vždy přímo k věci. Za velkými spory jsou často nevysvětlené maličkosti (a nebo nefunkční/nee­xistující vzduchotechnika). Jim ta příprava jídla nesmrdí, jako našinci, takže si to nemusí uvědomovat, že to někomu vadí. Myslím si, že jsou tu jako cizinci hodně přizpůsobiví a možná by pomohlo si tyhle věci bez emocí vyjasnit… neznám sampžřejmě stav věci, takže to neberte nijak zvlášť osobně.