Mám ČID,delší dobu jsem nezaměstnaná,chtěla bych žádat o PID, kde a jak, děkuji.

z důvodu zhoršení zdravotního stavu změna ČID na PID

Nejlepší odpověď
Lencis

Dobrý den,
plný invalidní důchod náleží občanům, kteří jsou plně invalidní a získali potřebnou dobu pojištění, nebo se stali plně invalidními po pracovním úrazu.

Pojištěnec má nárok na plný invalidní důchod, jestliže se stal:

  • plně invalidním a získal potřebnou dobu pojištění (pokud ke dni vzniku plné invalidity nesplnil podmínky nároku na starobní důchod, nebo v případě, že mu byl přiznán trvale krácený starobní důchod, pokud nedosáhl důchodového věku), nebo
  • plně invalidním následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Plně invalidním je občan tehdy, jestliže jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti poklesla díky dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu nejméně o 66 % nebo je schopen pro zdravotní postižení soustavné výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek.

Minimální doba pojištění je určena věkem žadatele:

  • do 20 let méně než 1 rok,
  • od 20 do 22 let jeden rok,
  • od 22 do 24 let dva roky,
  • od 24 do 26 let tři roky,
  • od 26 do 28 let čtyři roky,
  • nad 28 let pět let.

Žádost o plný invalidní důchod lze sepsat na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), pod kterou spadá trvalé bydliště žadatele. (V Praze se obrátíte na Pražskou správu sociálního zabezpečení (PSSZ) a v Brně na Městskou správu sociálního zabezpečení (MSSZ).) Ta poté žádost postoupí České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), která rozhodne, zda bude důchod přiznán či nikoliv.

více na odkaze:

Zdroj: http://www.me­sec.cz/texty/plny-invalidni-duchod/

Další odpovědi
LuciJe

Toto má v kompetenci posudková komise, bližší informace o možnostech v místě Vašeho bydliště Vám podá obvodní lékař/ka.

Attack-design

stejně tak jako jste žádala o ČID musíte mít ale potvrzení od lékařů