Nemcikova

Mam autorské pravo na nafoceny kalendar?

Nafotila jsem kalendar pred dvema lety… byl v prodeji a ted si nejaky pan vyfotil asi zakoupeny kalendar a povesil na internet co muzu delat?
Doplňuji:
Zadnou smlouvu nic sem nepodepisovala… jediny pan si vyzadal v novinkach zverejneni mnou nafoceny fotky z kalendare… jde oto ze si treba nekdo kalendar zakoupil a nafotil ho (ten kalendar anebo jednotlivy list kalendare) zverejnil to na svim blogu a samozrejnme u toho mne nezapomenul pozadne kritizovat… nevim ci se muzu vubec proti necemu takovemu branit kdyz moje primo foto nepouzil…

Nejlepší odpověď
gecco

Žádnou smlouvu jsi nepodepsala – tedy autorská práva náleží tobě, jen ty jimi (jakožto autor) můžeš disponovat – a pokud jejich porušení zjistíš, můžeš se jich domáhat..
…"nafotil ho … zverejnil to na svim blogu "… – kontektuj správce toho webu a požádej o odstranění (samozřejmě musíš být schopna dokázat, že se jedná o tvé fotky nebo jejich kopie), velmi pradděpodobně ti bude vyhověno.
Pokud jde o nějakou náhradu škody – kontaktuj toho, kdo ty fotky zveřejnil a domáhej se nějaké kompenzace (finanční, veřejné omluvy – nebo třeba, že ti bude rok sekat zadarmo trávník… 😉.
A pokud si vůbec nevíš rady, kontaktuj právníka a situaci (s přesnými podklady) s ním prokonzultuj.
😉

Další odpovědi
Emefej

Vlastníkem autorským práv k fotogtrfiím jsi ty. Na případném podpisu nějaké smlouvy vůbec nezáleží.

arygnoc

neviem si to dosť dobre predstaviť – vydala ste kalendár tlačou a žiadne papiere ste nepodpisovala?

ani s vydavateľom?
ani s distribútorom?
divné.

ak viete preukázať soje autorstvo (fotografií, kalendára), obráťte sa na právnika, ten vám poradí.
hodne záleží aj na tom, o čo vám vlastne ide – aby fotky na svojom webe nevystavoval (ale náhľad na kalendár – pokiaľ k nemu má akýkoľvek komentár, podľa mňa môže prezentovať môže – tu je otázne čo je a čo nie je náhľad; sama hovoríte, že nepoužil vaše foto), alebo aby vás nekritizoval (ale i na to má právo, na kritiku, či sa vám to páči alebo nie).

takže pochybujem, že niečoho dosiahnete. (ale mýliť sa môžem)

;-Q

Drap

Záleží na smlouvě, kterou jsi měla uzavřenou při zveřejnění fotek.

Lamalam

Autorská práva ke svým fotografiím samozřejmě máš. Pokud ten pán tvé fotky nepoužil a jenom tě kritizuje, tak s tím nic nenaděláš.