dasadasa

mám asi 8let starý stromek meruňky a z kořenů mi vyrůstají pruty podnože, dá se s tím něco dělat?

ohužel si nepamatuji, jaká je to podnož.Strom rodil asi 5 let bohatě, ted už 3roky nemá plody.

Nejlepší odpověď
hanulka11

tyto pruty stromek vysilují , odstraňte je …zrovna tak pokud začnou vyrůstat u angreštů, rybízu, či růží je třeba to okamžitě odstraňovat

Další odpovědi
Drap

Pokud jsou výhony přímo u kmene, jedině vystříhat. Pokud vyrůstají odnože i kousek od stromu, přímo z kořenů, lze je vykopnout, přesadit a použít jako podnož pro další peckoviny.

Jouk

Dobré je také po uříznutých prutech nánést na plošky včelý vosk,ale jen když jsou silnější než 1cm,jinak to nevadí.

venkovan

Plodnost tyto výhony by neměly výrazně ovlivnit pokud jich není velké množství. Hledal bych příčinu jinde. Třeba v pozdních mrazících, velkém přísušku apod.
přesto – zelené letošní výhony (v červnu) vytrhnout, vykroutit rovnou z kmínku, starší, již zdřevnatělé stříhat na větevní límec (ne na větevní kroužek). Pokud meruňka je semenáč, některý výhony bych zapěstoval pro rozšíření koruny (vsadím se ale, že je očkována na plodnou odrůdu).
Pod stromkem bych pokud je to možné udržoval v průmětu koruny + 1 m „černý úhor“ aby ke kořínkům šel vzduch a i přirozené srážky

elektrikář

Pochopitelně postraní výhony stromek ochuzují o živiny.Zkuste jej pod korunou pohnojit, a výhony odřezat.Pokud jsou to odnože z kořenů jde je odkopat a jinde zasadit. Pokud je to semenáček bude rodit broskve. Pokud je to z podnože budou to blůmy nebo špendlíky.