Kric.ouwner

Malá rada.

Když koupím automobil a prodávajícího se zeptám zda li ví o některých vadách a on mi řekne že ne , a večer ten den mi přestane například svítit světla a fungovat klimatizace , jakou mám podle zákona možnost vrácení peněz ? , vím že je možnost vrácení zboží ( auta ) nebo vrácení částky peněz ale jak postupovat , mockrát děkuji .
Doplňuji:
No nesouhlasím s „hlada“ je vidět že jste nikdy nekupoval auto a pokaď neumíte vyměnit pojistku to je váš problém, ale to nevadí to je vaše věc každopádně souhlasím s názorem „atriplex“ , ale nejde mi o rady :DD , ale o to jestli nevíte nebo neznáte přesně ty paragrafy , jde o to že když vám jde například prvních 60km dobře brzdit a pak zjistíte že brzdovka vytekla jelikož tam je díra a byla těsně před prodejem dolita aby to vypadalo k světu těch prvních řekněme 100km pro laika ( např: „halda“ ) , nebo tam je čudlík zamáčklej a jakmile se zmáčkne tak už nejde vypnout :))).., jak jsou ty zákony vím že to je v obchodním zákoníku ale nwm přesně kde …

Nejlepší odpověď
Hlada

Když kupujete staré auto, tak na základě zdravého rozumu musíte počítat s tím, že bude mít různé vady. S výdaji na opravu je proto potřeba předem počítat při sjednávání kupní ceny, při nákupu nespěchat. Opravovat auto přes právníky není moudré. Člověk, který si neumí ani vyměnit pojistku by si neměl kupovat ojetinu.
Doplňuji:
Vidím, že musím svou odpověď upřesnit. Mluvím z vlastní zkušenosti. Starší auto jsem kupoval několikrát. Protože mám dílnu a umím si všechno opravit sám, koupě ojetiny se mi vyplatí. S opravami ale předem počítám, takže nad takovou prkotinou, jako jsou tekoucí brzdy se nepozastavuji, ale opravím to. Kdybych to neuměl, ojetinu bych nekupoval.

Další odpovědi
atriplex

Je třeba vzít v úvahu „skrytou vadu“. Přestane-li jít klimatizace protože chladí 10 let, tak to reklamovat nelze. Přestane-li chladit, protože má špatnou nějakou součástku která je vadná, nikoliv opotřebovaná a prodávající o tom ví a neřekne vám to, tak v tomto případě byste měl reklamovat, popřípadě se soudit.

Alesh

Co je psáno, to je dáno. Musíš mít písemnou smlouvu a pak záleží, jak moc dobře je sepsána ve prospěch kupujícího. Pokud dobře, pak v případě problémů je samozřejmě mnohem větší šance na obhájení vlastních zájmů, ať už jen přes bububu smlouva – soud a nebo přinejhorším soud. Ale tak snad jsme lidi a dokážeme se domluvit, ne? 😉

mojitek

…jenže jak Vy někomu pak dokážete ,že např. ta díra ze které teče brzdovka (apod..)byla -před- koupí vozu a Vy jste si to nezamaskoval sám tím dolitým olejem???atd atd. Jsou věci,které se dokazují velmi velmi těžko.Např já jsem kdysi koupil ojetinu a místo origo hadice od posilovače brzd byla obyčejná hadice na postřikování trávníku.Zjistil jsem to po 40 km doma po koupi.Kdyby jsem nezabrzdil a stal se malér,tak jak bych prodávajícímu při případném soudním sporu-dokázal-že to tam už bylo a že jsem si to tam nedal sám třeba někde na 1. benzínce?A s tě­ma čudlíkama,že Vám třeba po týdnu selžou je to to samé.Mimoto se jedná o koupi „ojetiny“ kde auto má už něco za sebou a kde se nemůže jednat o perfektní výrobek.Něco jiného je když Vám např.zakrátko praskne hlava apod. soudní znalec pod mikroskopem pozná zhruba jak dlouho tam potencionální (nezjistitelná)pras­klina mohla být než došlo k úplnému prasknutí.V případě soudního sporu je na VÁS abyste VY dokázal,že závada byla již před koupi…to se dokazuje opravdu těžko