Chaki

Malá fotovoltaická elektrárna na střeše – jak vést účetnictví a platit co nejmenší daně a zálohy – obecně optimalizace

Dobrý den, postavil jsem si malou fotovoltaickou elektrárná na střeše a nyní žádám o licenci. Jsem normální zaměstnanec a doposud jsem nepodnikal. Elektrárna je financována z úvěru ze stavebního spoření.
Zatím se mi jeví jako nejjednodušší postup tento: http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/286214-co-ceka-a-nemine-zdaneni-fotovoltaiky-na-strese-domu/

Celé účetnictví budu asi zakládat už podle nových (podstatně méně výhodných) pravidel pro příští rok.

1)Protože se však natáhla doba odepisování a skončilo daňové osvobození tak uvažuju o paušálním uplatňování nákladů – nevíte kolik % z příjmů můžu v tomto případě uplatňovat?
2)podnikání bude i nadále vedlejší činnost – jak se v tomto případě určuje první a následující rok výše záloh na sociální a zdravotní pojištění? Nevím totiž ještě jaké budou výnosy…

  1. Máte nějaké další tipy pro daňovou nebo účetní optimalizaci?

Odpovědi
Jambalaya

Vážený tazateli,
podstatné věci jsou napsány v článku na který odkazujete.
Optimalizací je spousta, ale nemáte-li žádné konkrétní údaje, nevidím jako smysluplné si o nich nyní vyprávět.
Tyto, je třeba řešit operativně podle stávající situace, a pokud začnete v lednu, budete mít celý rok a 3 měsíce na rozmyšlenou. V prvním roce podnikání na vedlejšku nic neplatíte, další roky dle výsledků vašeho snažení za předchozí období.
Najděte si dobrou účetní 🙂

Jo a ještě jedna rada na závěr. Nechápu, proč mají podnikatelé odpor k účetnictví a lpějí na DE. V účetnictví se totiž narozdíl od DE dá moc hezky čarovat 🙂