Human

Majú klasické civilné lietadla radar na detekciu iných lietadiel v blízkosti?

Nejlepší odpověď
anonym

Ne…
Ale pokud je letadlo vybaveno na lety podle přístrojů (IFR), je obvykle vybaveno ´protisrážkovým´ systémem (TCAS), který vyžaduje od odpovídačů letadel v okolí parametry jejich letu (výška,směr,stou­pání/klesání…) – takže je detekuje takto.

Další odpovědi
Hlada

Dopravní letadla používají antikolizní systém TCAS. Není na principu radaru. TCAS spolupracuje s palubním odpovídačem, vysílá a přijímá odezvy od odpovídačů okolních letadel. Umí varovat jen vertikálně.

Agneta

Ale haló !
+++++
no dobre v Prahe to znamená = no samozrejmě!:D
ale přesto se občas srazí – vinou letištního navigátora, který si odskočí na kávu a nahlásí ještě rychle jednomu, aby klesnul a druhému aby stoupnul a přitom to ve spěchu obrátí, ten se pak už nespoléhá na svůj radar ale na letiště…:(