Miroslavst

Mají vozy záchranářů přednost před ostatními vozy? Musí ostatní auta počkat?

Musí ostatní auta počkat než záchranáři vyřeší problém nebo ne?
Nezasloužil by ten řidič pár po držce? Já myslím, že jo a ne málo?
Mohlo by to skončit i trestním stíháním řidiče?
http://www.no­vinky.cz/krimi/224523-zachranari-ozivovali-v-praze-zenu-a-dohadovali-se-s-ridicem-kteremu-vadily-sanitky.html

Nejlepší odpověď
Ella

naprosto s vámi souhlasím, Miroslave!
Tyhle lidi opravdu nechápu a podle mě si zaslouží „pan řidič Audi“ nakopat. Záchranky, policie a hasiči jsou vozy s právem přednosti v jízdě a nikdy by mě ani nenapadlo jim bránit v průjezdu nebo, jako v tomto případě, v záchraně života. Zdržovat záchranáře při akci, protože omezili průjezdnost silnice? Podle mě neomluvitelné.

Další odpovědi
cukrar

Já bych s odsouzením řidiče tak nespechal, páč, nebránil nikomu, neporušil žádný předpis. „…kterému se nelíbilo, že technika záchranářů dočasně omezila průjezd místem…spěchali za svou prací k postižené ženě.“ Kdo ví, jak to bylo, a co se napíše do novin. Sanita určitě nezabránila vozidlu Audi projet jinak a podobně, třeba si jen řidič povzdechl, kdyby to postavil kousek vedle (třeba 2 metry) mohli ostatní auta plynule projíždět a nebyla tu kolona a další nebezpečí nehody.
Není možné dělat závěry z informací z jedné strany, ale každý má právo se vyjádřit k čemukoliv a jakoliv.
Soudce vždy chce slyšet obě strany, mě je to jedno, a jdeme dál, za něčím zajímavějším.
bod si nezasloužim.

hanulka11

My jsme se učili a hlásá to i vyhláška, že vozy sanitní služby mají přednost v silničním provozu. Nebo se to proboha změnilo.?…u nás je možný všechno.

venkovan

Mají přednost, ale ne absolutní. Takže ze zákona jim máme umožnit průjezd, třeba i křižovatkou kdy oni jedou na červenou, máme jim nechat jízdní volný pruh na víceproudých vozovkách pokud je hustý provoz a v něm zastavujeme apod., ale pokud dojde k nehodě řidič záchranář nemá žádné milosti.
Pokud někde sanita zablokuje provoz, protože posádka nemá jižnou možnost zastavit,tak dle mne na to má plné právo. Nám o život nejde – chvilku můžeme počkat. Nikdy nevíme kdy poběží k nám, k našim blízkým.

led

Vozy s právom prednosti v jazde pri použití zvukových (sirény) a svetelných (maják) signálov majú vždy prednosť, ostatní vodiči sú povinní umožniť týmto vozidlám bezpečný prejazd.
Tieto vozidlá môžu aj zablokovať prejazd ulicou na čas nevyhnutný na zásah.
Tu niet o čom rozmýšľať. Zažila som prípad:
hasiči stáli na križovatke so zapnutou sirénou a majákom, na druhej strane križovatky horela plameňom rozvodňa a vodiči v „zelenom“ smere ich nechceli pustiť. Zásahový vodič nemohol prejsť, pretože by ohrozil ostatných. Obmedziť môže – ohroziť nie.
Pre zásahových doporučujem tzv.americký systém – nedebatovať, robiť si svoju prácu.

standa

Na vaší otázku budu pohlížet pouze z PRÁVNÍHO hlediska…, etický či morální rozměr této věci nyní nechám stranou.

Tuto problematiku popisuje ustanovení § 41 silničního zákona (viz odkaz níže), ze kterého nepřímo vyplývá holý fakt, a to že pokud sanita nebliká modrým výstražným světlem (a je jedno zda jede nebo stojí), tak se NEJEDNÁ o vozidlo s právem přednostní jízdy se všemi okolnostmi z toho vyplývající.

Popisuji právní teorii, kterou si ale v praxi umím představit velmi obtížně, i když…

…pokud by do této stojící sanity, jejíž posádka vykonává záchranářské práce, a řidič této sanity by bohužel zapomněl zapnout modrý maják a tato sanita by bránila plynulému provozu, tak pokud by do této sanity narazilo jiné vozidlo, tak by nestranný soud musel dospět k názoru, že sanita v době střetu nebyla vozidlem s právem přednostní jízdy a došlo by na zkoumání příčin tohoto střetu… a není vyloučené, že vina by mohla být i na straně řidiče sanitky, byť si o tom z morálního hlediska můžeme myslet něco jiného.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/silnicni-provoz/cast1h2d3­.aspx

Před časem jsem na obdobnou otázku už odpovídal – viz zdroj.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/boticka-prostredek-pro-zabraneni-jizdy-pri-spachani-prestupku