Kelt

Mají tyto výrazy společný původ, základ?

Archa Noemova, archaismus, archiv, arch papíru. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Společný původ nemají arch a archa,

Společný původ mají archiv a archaismus.

Vkládám celý text z Rejzkova Etymologického slovníku.

"arch ‘(dvou)list papíru’, aršík. Nejspíš přes niz. ark (tak i ve starší č.) z lat. arcus ‘oblouk, luk’ (podle toho, že se vyrobený papír přehýbal do oblouku).
Srovnej s arkádou.
---.

archa ‘biblická Noemova loď; posvátná schránka s deskami Desatera’. Přes něm. Arche z lat. arca ‘skříň’ od arcēre ‘zavírat’. Omezeno na biblická spojení ‘archa Noemova ’a‘ archa úmluvy’.

Srovnej rakev.

achaismus ‘zastaralý jev’, archaický, archaizovat. Přes něm. Archaismus, střlat. archaismus z ř. archaismós od archaízō ‘zastarávám’ k archaĩos ‘starý, prapůvodní’ od archē̺ ‘začátek, původ’.

Srov. :archiv,.

archiv ‘sbírka písemností dokumentární povahy, archivní,archi­vovat,archivář, archivnictví
.Ze střlat. archivum ‘místo pro uložení dokumentů’,což je varianta k lat. archium z ř. archeĩon ‘vládní budova, úřad’ od árchō ‘vládnu, jsem první’.

Srovnej archaismus"