Hana N.

Mají právo aplikovat mi lékaři zmražené spermie?

Zajímalo by mě, jestli když si muž uloží do spermobanky své spermie po domluvě se svou partnerkou pro případ, že by se muži během následujících let něco stalo,tak je možné aby potom jeho partnerce byly aplikovány spermie ? To v případě, že muž by u toho nemohl být,ale společná smlouva o domluvě by byla jasně napsána. Je možné aby lékaři mohli ženě vyhovět přes smlouvu,kde se vším partner souhlasil? Je taková smlouva vůbec možná a existuje?
Doplňuji:
bolak: Ne,ne já jsem takto nezamýšlela mou otázku.Já doufám, že my máme v životě jasno, ale chápu vás, stát se může cokoli(rozchod),je mi to jasné. Já jsem to myslela tak,kdyby se mému partnerovi do té doby něco stalo(se zdravím,ne-li hůře) nechci si to připouštět, ale kdyby se to stalo,tak bych to bez něj nevydržela. Pro teď má miminko čas, tak si chci dobře pojistit svoje možnosti za pár let,víte? Možná je to tak pro vás nepochopitelné, ale já vím proč to dělám. Děkuji vám za váš názor, protože i toto je třeba vědět.

Nejlepší odpověď
anonym

Umělé oplodnění může být provedeno pouze na základě písemné žádosti muže i ženy, tato žádost nesmí být starší dvou let (v ´okamžiku´ faktického oplodnění) – a muž musí svůj souhlas výslovně (či písemně) zopakovat před každým provedením úkonu.
Tedy jen na základě ´postarší´ (´kdysi´) uzavřené smlouvy to možné není.

Další odpovědi
bolak

Logicky je to nesmysl, vem si že by se s tebou rozešel chlap, jako důvod by udal nepřekonatelný odpor, a ty by ses den na to nechala oplodnit jeho séměm a pak se s ním soudila o alimenty :)

rigormortis

V české legislativě neexistuje žádná právní možnost jakékoli smlouvy, jelikož budou vždy nadřízenější zákony.
Možné to není.
Např. Kdybych měl smlouvu se svou přítelkyní, že když se mnou otěhotní že půjde na potrat?
Umělé oplodnění je v dnešní legislativě v šedé zóně zákona…kdyby se v tom někdo začal šťourat tak by bylo umělé oplodňování nelegální.

mosoj

Ty by jsi to chtěla z ruky do ruky ? Na to nepotřebuješ doktora.

Hana N.

rigormostis: Jak bych to řekla jednoduše? No zkrátka,myslela jsem to tak,že bych byla vlastníkem zmraženého spermatu. Podle toho co jste napsal to znamená, že vlastníkem může být pouze ten,kdo tam spermie uložil (tudíž muž)?

mosoj: Nechtěla bych je z ruky do ruky nebo respektive rozumíte tomu správně, ale než by přešli z ruky do ruky,tak by si (například pět let) počkaly. A to by pro mě byla právě ta jistota,o které mluvím.

rigormortis

Vlastníkem může být pouze stát.
Když si uříznete jakoukoli část těla tak okamžikem jeho oddělení od těla již nemůžete dle zákona s touzo amputovanou částí jakkoli nakládat svévůle.
Tzn. že ani tekutiny a jiný biologický odpad nebo materiál vám nemůže patřit.
Obecně je pouze povoleno dárcovství: anonymní a nesmí být žádný zisk.

bolak

Ještě je otázka, jak by to bylo bráno, kdybys tam ty spermie donesla v kelímku ty sama a nechala si je tam uložit :)