Drap

Mají něco společného výrazy,, rozpočtový škrt a člověk škrt ? Kde se vzaly škrty ?

Stále se někde něco škrtá
Doplňuji:
Vím co výrazy znamenají, asi jsem napsal nepřesně otázku. Zajímá mně spáše původ toho slova.

Nejlepší odpověď
annas

Člověk „škrt“ škrtí peníze, kdysi pojmenování pro lakomce..

Původ souvisí se středověkem, když lidé nosili peníze v měšci, svírali jeho vrchní část, aby z něho nevypadla žádná mince. Rovněž neradi peníze vydávali, tedy přiškrtili, stáhli měšec, tím omezili život těch, kteří byli na penězích jistého lakomce (lakomců) závislí.

Dnes se objevují škrty v rozpočtu – ve školství, zdravotnictví, kultuře atd.

Škrt (lakomec) vznikl ze slova škrtit, škrt (škrtnutí výdajů) ze slova škrtat.

Obě slova jako by výnamově splynula a liší se životností.

Vždyť škrty v rozpočtu „škrtí“, omezují různé sociální vrstvy. Škrti tedy dělají škrty.

PSJC a etymologcký slovník

Doplňuji:
škrtit, škrticí, škrtič, přiškrtit, uškrtit,
zaškrtit, záškrt. Jen č., příbuzné
však je sln. škr̾t ‘skoupý’, Etymologie přichází v úvahu
stejná jako u předchozího :škrtat,
zde ovšem s větší pravděpodobností
druhé možnosti (‘škrtit’ = ‘zařezávat

(do kůže ap.)’).

škrtat, škrt, odškrtat, proškrtat, přeškrtat,
seškrtat, vyškrtat, zaškrtat. U Jg
ve významu ‘vrzat, vydávat skřípavý
zvuk’ (škrtati na housle, pérem škrtati),
dále ‘bodat, píchat’ a ‘špatně psát’. Příbuzné
je sln. škr̷tati ‘vydávat krátké,
ostré zvuky’, dříve i ‘dělat zářezy’. Původ
může být onom.-expr. (srov. :škrkavka,
:škrundat), vychází se však
také z ie. *(s)kert- od *(s)ker- ‘řezat’,
pak by bylo příbuzné :črtat, co do významů
srov. i :škrábat. Srov. i :škrtit

Další odpovědi
anonym

„Rozpočtový škrt“ zřejmě ´pochází´ ze škrtnutí perem, kdežto „člověk-škrt“ od slova škrtit – tedy v tomto kontextu omezovat (výdaje)…

Není škrt jako škrt(nutí).
😉