jjj123456789

Mají něco společného slova hospoda a Hospodin?

Nejlepší odpověď
annas

Mají společný původ.

„hospoda, hospůdka, hospodský. Stč. hospoda ‘pán, paní, panovník’ i ‘hostinec, pohostinství, útulek’.
Podnět k posunu významu asi vyšel z oslovení hospodo!, jímž hosté titulovali pána domu, to se pak přeneslo na celý dům a speciálně na domy poskytující pohostinství za peníze. “

--
„Hospodin, hospodář, hospodyně, hospodářský,
Stč. Hospodin ‘Pán (Bůh)’ hospod ‘pán’.
Všesl. – p. gospodzin, stejně ruské, srbochorvatské, staroslvoěnské atd. , všude ve významu ‘pán’ či ‘Hospodin’.
Psl.gospodь/gos­podinъ je starobylá složenina,
v jejíž první části je ie. *ghosti- (viz :host), ve druhé ie. označení pro pána’ *pot- (srov. lat. potis ‘mocný’,
Nejblíže stojí lat. hospes (gen. hospitis)
‘host, hostitel’, tvořené ze stejných ie.základů. Původní význam se interpretuje jako ‘pán hostů’, tj. ‘pán domu,hostitel’. “

J. Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
arygnoc

jj, jedno i druhé ohlupuje.
ale v hospode je to príjemnejšie.

;-Q

dědapetr

Hospodin je česky nábožensky Bůh,hospoda je pohostinstvi.Te­dy nemá.

anonym

Spíš kostel a hospoda,ale jinak jde samozřejmě o slovní hříčku.
Doplňuji:
Najdou se i tací co praktikují oboje,ale na takové pomatence většinou velmi brzy dochází.

dědapetr

Hospodin pochází ze staroslověnského běžného slova gospodъ, česky „pán“.

Hospoda neboli hostinec či pohostinství je prostší podnik poskytující veřejné stravování, občerstvení, případně (zejména v historickém významu)