ratava

Mají mračna z obou stran stejnou barvu?

Nebo mají při pohledu z povrchu Země jinou barvu (odstín), než při pohledu z nějakého místa nad nimi? Myslím jeden a ten samý mrak ve stejnou dobu…

Nejlepší odpověď
mosoj

Na odstínu se podílí i odraz . Takže ze spodu se bude podílet odraz od Země která se bude nacházet pod mrakem a ze zhora to bude odraz oblohy či stratosféry ( bude záležet v jaké výšce a kde se se mrak nachází). Takže odstín a světlost bude na každé straně jiná.

Další odpovědi
baghira

Je jiné osvětlení shora (přímé) a zespoda (odrazem), takže se může z každé strany jevit jinak.
Nicméně mračno je víceméně homogenní objekt, takže jeho barva jako taková je prakticky všude stejná (třeba kdybys ho pozoroval z jednoho místa, a jen to mračno nějakým způsobem otáčel).

beer

Barva mraků je ovlivňována hustotou částic a jejich velikostí i světlem. Mraky nejsou homogenní a proto při jejich pozorování z různých úhlů (stran) se odstíny barvy vždy jinak liší.

KdoSiOdJinud

taky dopadající světlo bude shora a ne ze spodu :)