Elis Pokorná

Mají lví „nealfa“ samci hřívu?

Někde jsem četla, že ve smečce má u lvů hřívu jen alfa samec, ostatní samci ne, je to pravda? Moc se mi to nezdá.. Díky :)

Nejlepší odpověď
anonym

Lví chování je stále předmětem zkoumání a dochází k přehodnocení mnohých zažitých představ.
Je jisté, že sociální chování lvů je jiné než u většiny kočkovitých šelem. Lev je smečkové zvíře , ale žije v různých formách společenství.
Nejčastěji se lvi sdružují
v početnějších tlupách, kde téměř neexistuje boj o hierarchii, vedoucí postavení vůdčího samce je neotřesitelné a několik dalších samců je smířeno se svým podřízeným postavením a dokonce je jim dovoleno připouštět samice. Ostatní mladí lvi když dosáhnou dospělosti (cca 2–3 roky) opouští rodnou smečku a žijí odděleně.
Mladí samci se sdružují ve skupinách do té doby než si založí vlastní smečku nebo se stanou částí nové smečky jako podřízení samci.
Občas žijí samci osaměle a jako nomádi se potulují po rozlehlých oblastech.
Někteří lvi žijí v páru.
Pro všechny lvy je typické výrazné teritoriální chování s aktivní obranou svého území.
Pohlavně dospělí lví samci mají hřívu bez ohledu na postavení ve smečce. Nedávno jsem někde četla studii, že samec, který je úspěšným plemeníkem, mívá tmavší hřívu než samci méně uspěšní.
Dodatek: Před lety v ZOO v Praze vystavovali lva, u kterého byla několik let cedulka: „Lev pustinný, samec- TOHO ČASU MOMENTÁLNĚ BEZ HŘÍVY.“ 🙂
Chodila jsem se několik let dívat, zda už mu momentálně narostla…
Doplňuji:
http://www.national-geographic.cz/fo­to/kral-bez-hrivy-450/

Další odpovědi
anonym

Není to pravda – ve smečce je jeden až několik (málo) dospělých samců, ostatní samci (jejich mláďata) jsou v době dospívání vyhnáni a pokud si nenajdou (a nevybojují) nebo nevytvoří vlastní smečku, žijí osamoceně nebo jen ve skupině samců.
Kvalita hřívy (barva, hustota, ´velikost´) jsou pak závislé na genech a dostatku (kvalitě) potravy.