ten který je

Mají lidé nebo zvířata s nějakou fyzickou anomálií šanci zplodit stejné potomky?

Mám na mysli např.albínismus,si­amská dvojčata,šest prstů na rukou nebo jiné anomálie.Děkuji.

Nejlepší odpověď
MK44

To závisí na tom, zda je daná „anomálie“ zapsána v genetickém kódu v pohlavních buňkách. Pokud ano, může se objevit i u potomků. Pokud nebyla způsobena „vadou“ v genetickém kódu, ale například mechanickým nebo chemickým poškozením, třeba už v prenatálním stavu jedince, které ale neovlivnilo genetický zápis uvnitř buněk, pak ji potomstvo nezdědí.

Další odpovědi
Drap

Ano, jiste genetické dispozice mohou i toto způsobit.

abendsbrot23

Pokud by byla anomálie způsobena tím, že se u jednoho rodiče setkaly 2 recesivní alely, pak by potomek byl minimálně nositelem jedné z těch dvou recesivních alel, ale anomálie by se neprojevila. Druhá možnost by byla, že by se do potomka dostalo po jedné recesivní alele od každého rodiče a pak by se anomálie projevila i u něj. Ale anomálie nejsou moc časté, takže i pravděpodobnost dědění anomálií po rodičích se tím dost snižuje. A opravu záleží, jak daná anomálie vznikne, tak jak to popsal MK44.