Terryle

Mají letadla na podvozkových kolech ABS?

Přemýšleli jsme nad tím s tátou. U aut je ABS samozřejmostí. U letadel by to ale mělo být ještě zásadnější (brzdí přece hlavně podvozkem; reverzní tah i spojlery jsou spíš doplňkové, ne?). Nevíte někdo?
Doplňuji:
Podotýkám, že si s otázkou nedělám srandu – ABS u aut přece má význam hlavně na kluzké nebo namrzlé silnici, a to se na přistávací dráze může taky stát…

A vypadá to, že odpověď zní ANO: http://forum.hig­hinthesky.cz/ar­chive/index.php/t-1814.html, odpověď Luďka

Nejlepší odpověď
irij

Moc zajímavá otázka. Logika by řekla , že jo.
Doplňuji:
To určitě ne, ale pokud by tam byl nějaký zbytek ledu…?

Další odpovědi
poa.li

Možná, že by ABS ani nebylo potřeba. Nejsem si jist, jestli letadla brzdí tak prudce, aby se kola zablokovala. (?)

led

pozrela som sa na váš odkaz na simulátor,
skôr mám pocit, že ide o nastavenie stupňa prítlaku brzdy na kolesá. Predsa nechcite od pilota aby priamo nožnými pedálmi brzdil – takú silu nemá. Tlak na pedále prechádza cez nastavené stupne zosiľovača tlaku na brzdy (takto akosi si to predstavujem)