annas

Mají i rostliny tzv. šestý smysl? Dovedou vnímat jistou skutečnost či „upozorňovat“ na neštěstí?

Nebo jde jen výmysly?
Doplňuji:
Zkušenost mé známé. Měla fíkus, nerostl. Listy mu vyrazily až tehdy, když otěhotněla – poprvé tomu nevěnovala pozornost, ale když se to stalo při druhém, třetím i čtvrtém těhotenství (mezi nimi fíkus opět stagnoval), uvědomila si, že je něco mezi nebem a zemí.

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
beer

Rostliny mezi sebou běžně komunikují vylučováním chemických látek, upozorňují tak okolní rostliny např. na nebezpečí – třeba okus zvěří, hmyzu ap.
Na základě tohoto signálu začnou rostliny v oklí vytvářet ve svých tkáních „jed“
Jisté skutečnosti tedy dokáží vnímat i dále předávat dalším rostlinám.
Studium

Doplňuji:
Více např. zde
http://www.vel­kaepocha.sk/20091129­11679/Zelena-inteligence-Prekvapivy-svet-rostlin.html

Další odpovědi
Terryle

Asi jak na co. Věřila bych, že rostlina může „varovat“ třeba před těžkou nemocí někoho z domácnosti – nemocný člověk může něco „vyzařovat“ nebo nějak specificky voní, což můžou možná rostliny vnímat. Podobně by mohly teoreticky vnímat třeba i blížící se zemětřesení – podle vibrací země, které my nevnímáme. Docela bych tomu i věřila, ale jsou to jenom moje domněnky, nic ověřeného…
Doplňuji:
Tak zkušenosti Vaší známé bych se vůbec nedivila. Těhotná žena najednou kypí hormonama, které z ní jsou určitě „cítit“… a kytičce holt zavoněly :o) Krásnej případ :o)))

hanulka11

nevím zda upozorňují na neštěstí, ale moje tedy, ty kterým se třeba nedaří a dám jim poslední šanci…vynesu je do chodby a řeknu jim…dělejte co umíte -máte poslední šanci-vždy se nějak dají dohromady a kvetou nebo prostě rostou jak divé,aby se mohly zpět vrátit

tom004

Souhlas s hanulkou11,já někdy použiji,se slovy,>když se vám to nelíbí,tak uvidíme<,nůžky,ses­tříhám je,a většinou to funguje.Rostou,jak „nové“. :))

anonym

To , co dela Hanulka s rostlinami , delam ja , ale s necim – nekym jinym. !! 🙂 -iv-

robosobo

to já nevím ale moje babička má fialku těsně u radia a pořád kvete a roste zatímco ty dál od rádia jsou strašně malé a stejně staré a skoro nekvetou

olda12

to mě připomíná jak jsem šel skátit smrk,začal po mě házet šišky a pak mě mlátil haluzama,tak tak jsem se motorovou pilou ubráníl

jendahun

olda12 – já bych už musel být stokrát po smrti,kácení mě živí.Je fakt,že už mě strom párkrát vyfackoval.
Jinak tomu věřím,věřím že rostliny cítí,reagují na člověka a atmosféru v místnosti kde žijí s lidmi.