huxa

Mají i ostatní národy ochránce, jako my, Země české, Blanické rytíře a Brunclíkův meč?

Nejlepší odpověď
anonym

Jasně – na Slovensku je to třeba Sitno (dtto co Blaník pro nás)…

Doplňuji:
Poláci si vypravují o armádě, jež spí v Babí hoře, a rovněž o rytířích Boleslava Velikého, dřímajících v Tatrách. Němci mají obdobu Blaníku v hoře Kyffhäuser, kde čeká voj Fridricha „Rudovouse“ Barbarossy, Francouzům zase „kryje záda“ bájné vojsko Karla Velikého a podobné pověsti mají třeba i v Litvě.
___
http://cestova­ni.idnes.cz/vy­let-na-horu-blanik-0lg-/tipy-na-vylet.aspx?c=A120927­_152006_po-cesku_hig

Další odpovědi
Drap

Většina národů žijících na svém území od nepaměti většinou má nějaké podobné pověsti.

Hamon

Ano, viz asi nejznámější legenda – o Excaliburu. A kdybys znal Cimrmany, věděl bys, že i Slováci mají svaté vojsko odpočívající v pivnici.