Mají dnešní ruční granáty srovnatelnou sílu exploze a destrukce s již méně rozšířeným dynamitem?

Třeba hodim na pole odjištěný granát a ten udělá krátek takový a takový. Jdu o nějaký kus dále a hodím tam zapálený dynamit. Budou obě díry v zemi srovnatelně velké? Řekněme, že půda je stejná. (I když těžko by byla, ale řekněme, že by byla, protože jde o teoretické porovnání deskrukce vzhledem k poli – díra v zemi po výbuchu.)

Obrázek: https://pixaba­y.com/cs/zv%C­3%AD%C5%99e-kreslen%C3%BD-film-kopat-dynamit-1298947/

Nejlepší odpověď
gecco

Jaký granát a kolik budeš házet toho dynamitu??
😉
Třeba klasický útočný granát RG4 obsahuje 105 g TNT – porovnání TNT a dynamitu si najdeš, ne?
😉

Další odpovědi
Dochy

Myslím že aktuálně používané vojenské výbušniny budou poněkud účinnější než klasický dynamit (co se týče uvolněné energie na jednotku množství či objemu)
Druhá věc je, že granáty jsou svou konstrukcí přizpůsobeny k nějakému účinku a obsahují další důležité části, které se energeticky na výbuchu nepodílí.
např.

  • bezpečnost (bezpečné zajištění granátu pro transport, bezpečné automatické odpálení v definované situaci – čas od odjištění, náraz, …)
  • účinek (všesměrová tlaková vlna – krátký dosah / střepiny – větší dosah proti živé síle)

⇒ těžko porovnat čistou výbušninu s kompletním zařízením

Klaproth

S dynamitem nemám zkušenost. RG4 jsem házel a vůbec žádný kráter to neudělalo.

Lamalam

Účelem ručních granátů není hloubení kráterů.