Retko

Majetkove VS dluhove cenne papíry.

Rozdily, kriteria pro rozliseni a priklady.
Dekuji

Odpovědi
dudu

Pokud jsem pochopil Váš dotaz, pak se ptáte na rozdíl mezi akcií a dluhopisem.
Takže:

  • akcie v rozvaze představuje vlastní jmění a její majitel si v podstatě kupuje podíl na majetku emitenta. Jako účastník valné hromady má právo podle velikosti svého vlastnictví rozhodovat o subjektu a má nárok na podíl na zisku vyplácený jako dividenda. Nemá právní nárok na zpětný odkup akcií, jejich hodnota je dána tržní cenou a zájmem na burze.
  • prostřednictvím dluhopisu s určitou dobou splatnosti v podstatě držitel půjčuje konkretnímu subjektu svoje finance na určitý podnikatelský záměr /v rozvaze jde o cizí jmění/.

Riskuje zda-li věřitel v době splatnosti bude mít schopnost dluh vrátit, nemá rozhodovací pravomoci, má nárok na předem stanovený úrok. Před splatností může dluhopis prodat za tržní cenu.
Vše je popsáno velmi zjednodušeně.