georga

Majetek a úmrtí

Moje matka darovala mé dceři a jejímu manželovi rodinný dům. Po smrti mé dcery získala polovinu domu vnučka a polovinu otec (manžel mé dcery), který se oženil podruhé. Má nárok na jeho polovinu domu i jeho druhá manželka?
Doplňuji:
Otec chce svůj podíl přepsat na vnučku, ale jeho druhá žena mu to nechce dovolit, protože prý je to i její podíl.

Nejlepší odpověď
standa

Samozřejmě, že žádný NÁROK nová manželka nemá. A podíl jejího manžela vůbec nebude spadat do SJM.

A dokud se stávající vlastníci (vaše vnučka + její otec) SPOLEČNĚ nedohodnou, tak ani nikdo z nich nemůže svůj podíl převést na cizí osobu… a nová manželka ´otce´ je v tomto případě cizí osobou.

DOPLNĚNA:

Zmiňovaná ´druhá manželka´ nemůže mít k předmětnému domu vůbec žádný majetkový podíl, takže do případného převodu podílu svého manžela nemůže vůbec zasahovat.

Tím, že si provdala za osobu, která má určitý podíl k předmětnému domu, tak ji vzniklo jediné právo, a to užívací nikoli vlastnické !